| Manufacturer Part Number: | 1N4784A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8.5V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4784A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4784A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.5V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 100 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4784A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4784A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4784A is new and unused, you can buy 1N4784A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4784A.
| CMPD2004 TR | DIODE GEN PURP 240V 200MA SOT23 | CMPD2004 TR.pdf | |
| IRF3415STRR | MOSFET N-CH 150V 43A D2PAK | IRF3415STRR.pdf | |
| 950810CFLF | IC FREQ GEN 200MHZ CLK 56-SSOP | 950810CFLF.pdf | |
| X9420WP16Z | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 64 Taps SPI Interface 16-PDIP | X9420WP16Z.pdf | |
| M1A3P1000L-FG484I | IC FPGA 300 I/O 484FBGA | M1A3P1000L-FG484I.pdf | |
| DSPIC33EP32GP504T-I/TL | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 32KB (10.7K x 24) FLASH 44-VTLA (6x6) | DSPIC33EP32GP504T-I/TL.pdf | |
| MC68360VR33L | CPU32+ Microprocessor IC M683xx 1 Core, 32-Bit 33MHz 357-PBGA (25x25) | MC68360VR33L.pdf | |
| TL034CDR | J-FET Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | TL034CDR.pdf | |
| MCP608-I/ST | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-TSSOP | MCP608-I/ST.pdf | |
| 7284L15PAI8 | IC FIFO 2048X18 15NS 56TSSOP | 7284L15PAI8.pdf | |
| 100331QCX | IC D-TYPE POS TRG TRPL 28PLCC | 100331QCX.pdf | |
| AT25256B-SSHL-B | IC EEPROM 256KBIT 20MHZ 8SOIC | AT25256B-SSHL-B.pdf | |
| SST26VF064B-104V/MN | IC FLASH SPI/SQI 64MB 8WDFN | SST26VF064B-104V/MN.pdf | |
| TPS658621DZQZT | Battery Management, Display (LED Drivers), Handheld/Mobile Devices, Power Supply PMIC 120-BGA Microstar Junior (6x6) | TPS658621DZQZT.pdf | |
| ISL6364CCRZ-T | - Controller, Intel VR12 Voltage Regulator IC 2 Output 48-QFN (6x6) | ISL6364CCRZ-T.pdf |