| Manufacturer Part Number: | 1N5384A/TR12 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 160V 5W ±10% Through Hole T-18 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5384A/TR12 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5384A/TR12 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 160V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 5W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 350 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 115V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 1A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | T-18, Axial | |
| Supplier Device Package | T-18 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5384A/TR12 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5384A/TR12 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N5384A/TR12 is new and unused, you can buy 1N5384A/TR12 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5384A/TR12.
| MUR880EG | DIODE GEN PURP 800V 8A TO220AC | MUR880EG.pdf | |
| SB10015M-TL-W | DIODE SCHOTTKY 15V 1A 3MCPH | SB10015M-TL-W.pdf | |
| S601E | SCR 600V 1A Standard Recovery Through Hole TO-92 | S601E.pdf | |
| MCP3422A3T-E/SN | 18 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 Sigma-Delta 8-SOIC | MCP3422A3T-E/SN.pdf | |
| EP4SGX290NF45C3 | IC FPGA 920 I/O 1932FBGA | EP4SGX290NF45C3.pdf | |
| MC908AB32CFUE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-QFP (14x14) | MC908AB32CFUE.pdf | |
| R5F72167ADFA#V1 | SH2A-FPU SuperH® SH7216 Microcontroller IC 32-Bit 200MHz 1MB (1M x 8) FLASH | R5F72167ADFA#V1.pdf | |
| MSP430FR4133IPM | MSP430 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 15.5KB (15.5K x 8) FRAM 64-LQFP (10x10) | MSP430FR4133IPM.pdf | |
| MB90497GPF-GS-198E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90495G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 64-PQFP (20x14) | MB90497GPF-GS-198E1.pdf | |
| MAX232IDG4 | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | MAX232IDG4.pdf | |
| TLV3402CDR | Comparator General Purpose CMOS, Open-Drain 8-SOIC | TLV3402CDR.pdf | |
| MC100LVEL12DR2G | NOR/OR Gate Configurable 1 Circuit 2 Input 8-SOIC | MC100LVEL12DR2G.pdf | |
| JS28F128J3F75A | IC FLASH 128MBIT 75NS 56TSOP | JS28F128J3F75A.pdf | |
| MT46V32M16FN-6 IT:C TR | IC DDR SDRAM 512MBIT 6NS 60FBGA | MT46V32M16FN-6 IT:C TR.pdf | |
| LM2590HVSX-ADJ/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.2V 1 Output 1A TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA | LM2590HVSX-ADJ/NOPB.pdf |