| Manufacturer Part Number: | 1N5384A/TR8 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 160V 5W ±10% Through Hole T-18 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5384A/TR8 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5384A/TR8 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 160V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 5W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 350 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 115V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 1A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | T-18, Axial | |
| Supplier Device Package | T-18 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5384A/TR8 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5384A/TR8 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N5384A/TR8 is new and unused, you can buy 1N5384A/TR8 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5384A/TR8.
| RGP02-16E-M3/73 | DIODE 0.5A 1600V 300NS DO-204AL | RGP02-16E-M3/73.pdf | |
| T9G0061003DH | SCR Module 600V 1590A Single Chassis Mount TO-200 Variation | T9G0061003DH.pdf | |
| MKI50-12F7 | IGBT Module NPT Full Bridge Inverter 1200V 65A 350W Chassis Mount E2 | MKI50-12F7.pdf | |
| PL138-28OC | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 1GHz 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | PL138-28OC.pdf | |
| 8N3Q001FG-0096CDI8 | Clock Oscillator IC 100MHz, 100.3MHz, 100MHz, 100.3MHz 10-CLCC | 8N3Q001FG-0096CDI8.pdf | |
| 5SGXEA7N3F45C3 | IC FPGA 840 I/O 1932FBGA | 5SGXEA7N3F45C3.pdf | |
| MSP430F5510IRGCR | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-VQFN (9x9) | MSP430F5510IRGCR.pdf | |
| TLV2770IDG4 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLV2770IDG4.pdf | |
| 74LVTH16373MTD | D-Type Transparent Latch 2 Channel 8:8 IC Tri-State 48-TSSOP | 74LVTH16373MTD.pdf | |
| SY58027UMI-TR | Multiplexer 1 x 2:1 32-MLF® (5x5) | SY58027UMI-TR.pdf | |
| SST39LF402C-55-4C-EKE-T | IC FLASH 4MBIT 55NS 48TSOP | SST39LF402C-55-4C-EKE-T.pdf | |
| W9812G2KB-6 | 128M SDR SDRAM X32 166MHZ | W9812G2KB-6.pdf | |
| XC6122A248MG-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122A248MG-G.pdf | |
| MC79L24ACPG | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -24V 100mA TO-92-3 | MC79L24ACPG.pdf |