| Manufacturer Part Number: | 1N5385A/TR12 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 170V 5W ±10% Through Hole T-18 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5385A/TR12 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5385A/TR12 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 170V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 5W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 380 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 122V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 1A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | T-18, Axial | |
| Supplier Device Package | T-18 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5385A/TR12 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5385A/TR12 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N5385A/TR12 is new and unused, you can buy 1N5385A/TR12 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5385A/TR12.
| HS24230 | DIODE MODULE 30V 240A HALF-PAK | HS24230.pdf | |
| MMBTA63LT1 | TRANS PNP DARL 30V 0.5A SOT23 | MMBTA63LT1.pdf | |
| 8N3DV85FC-0054CDI8 | VCXO IC 25MHz, 33.33MHz 6-CLCC | 8N3DV85FC-0054CDI8.pdf | |
| 8N3SV75BC-0012CDI | VCXO IC 672.1627MHz 6-CLCC | 8N3SV75BC-0012CDI.pdf | |
| MAX1290AEEI | 12 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 28-QSOP | MAX1290AEEI.pdf | |
| Z8F041ASH020EG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH | Z8F041ASH020EG.pdf | |
| EP9307-IR | ARM920T Microprocessor IC EP9 1 Core, 32-Bit 200MHz | EP9307-IR.pdf | |
| BA4558RFVT-E2 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-TSSOP-B | BA4558RFVT-E2.pdf | |
| BU7481G-TR | General Purpose Amplifier 1 Circuit 5-SSOP | BU7481G-TR.pdf | |
| 74LCX126FT(AE) | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-TSSOP | 74LCX126FT(AE).pdf | |
| MT29F256G08CJABAWP:B | IC FLASH 256GBIT TSOP | MT29F256G08CJABAWP:B.pdf | |
| NUD3160LT1 | IC INDCT LOAD DRVR INDUST SOT23 | NUD3160LT1.pdf | |
| XC6123A550MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123A550MR-G.pdf | |
| NCV2931CDR2G | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 2.7 V ~ 29.5 V 100mA 8-SOIC | NCV2931CDR2G.pdf | |
| ISL6367HIRZ-T | - Controller, Intel IMVP-7, VR12™ Voltage Regulator IC 2 Output | ISL6367HIRZ-T.pdf |