| Manufacturer Part Number: | 1N5386A/TR12 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 180V 5W ±10% Through Hole T-18 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5386A/TR12 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5386A/TR12 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 180V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 5W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 430 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 130V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 1A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | T-18, Axial | |
| Supplier Device Package | T-18 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5386A/TR12 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5386A/TR12 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N5386A/TR12 is new and unused, you can buy 1N5386A/TR12 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5386A/TR12.
| GBPC2510-E4/51 | DIODE 1PH 25A 1000V GBPC | GBPC2510-E4/51.pdf | |
| MB90024PMT-GS-239 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90024PMT-GS-239.pdf | |
| TLV320AIC15CDBTRG4 | Voice-Band Interface 16 b Serial 30-TSSOP | TLV320AIC15CDBTRG4.pdf | |
| MAX3243CDWG4 | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SOIC | MAX3243CDWG4.pdf | |
| LM324M | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SOP | LM324M.pdf | |
| HFA1113IBZ | Buffer Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | HFA1113IBZ.pdf | |
| CAT28C512L15 | IC EEPROM 512KBIT 150NS 32DIP | CAT28C512L15.pdf | |
| BQ24232HRGTT | IC LI-ION CHARGE PWR MGMT 16QFN | BQ24232HRGTT.pdf | |
| BU4834FVE-TR | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 5-VSOF | BU4834FVE-TR.pdf | |
| TL4051A12IDBZR | Shunt Voltage Reference IC ±0.1% 12mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | TL4051A12IDBZR.pdf | |
| TPS51125RGER | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 24-VQFN (4x4) | TPS51125RGER.pdf | |
| S-1172B15-U5T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 1A SOT-89-5 | S-1172B15-U5T1G.pdf | |
| TLS208D1LDVXUMA1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.8 V ~ 5.25 V 800mA PG-TSON-10 | TLS208D1LDVXUMA1.pdf | |
| ISL6334AIRZ-T | - Controller, Intel VR11.1 Voltage Regulator IC 1 Output 40-QFN (6x6) | ISL6334AIRZ-T.pdf |