| Manufacturer Part Number: | 1N5387A/TR12 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 190V 5W ±10% Through Hole T-18 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5387A/TR12 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5387A/TR12 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 190V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 5W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 450 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 137V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 1A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | T-18, Axial | |
| Supplier Device Package | T-18 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5387A/TR12 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5387A/TR12 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N5387A/TR12 is new and unused, you can buy 1N5387A/TR12 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5387A/TR12.
| VS-50WQ04FNTRL-M3 | Diode Schottky 40V 5.5A Surface Mount D-PAK (TO-252AA) | VS-50WQ04FNTRL-M3.pdf | |
| HMC988LP3E | IC CLK DIVIDER 16-QFN | HMC988LP3E.pdf | |
| DS1868S-50 | Digital Potentiometer 50k Ohm 2 Circuit 256 Taps Serial Interface 16-SOIC | DS1868S-50.pdf | |
| MAX5204BEUB+ | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 10-uMAX | MAX5204BEUB+.pdf | |
| M5-512/160-7YC | IC CPLD 512MC 7.5NS 208QFP | M5-512/160-7YC.pdf | |
| MB9AF141MBBGL-GE1 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9A140NB Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 64KB (64K x 8) FLASH 96-FBGA (6x6) | MB9AF141MBBGL-GE1.pdf | |
| R5F5631ADDFP#V0 | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 768KB (768K x 8) FLASH 144-LFQFP (20x20) | R5F5631ADDFP#V0.pdf | |
| EL9110IU | 0/1 Receiver 16-QSOP | EL9110IU.pdf | |
| N74F245D,623 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SO | N74F245D,623.pdf | |
| SN74ABT16863DLR | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 9 Bit per Element Push-Pull Output 56-SSOP | SN74ABT16863DLR.pdf | |
| CYDMX128A16-90BVXI | IC SRAM 128KBIT 90NS 100VFBGA | CYDMX128A16-90BVXI.pdf | |
| TPS92640PWPT/NOPB | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller Step-Down (Buck) Analog, PWM Dimming 14-HTSSOP | TPS92640PWPT/NOPB.pdf | |
| MIC5822BN | IC DRVR LATCH 8BIT SER IN 16DIP | MIC5822BN.pdf | |
| MAX6443US29L+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-143-4 | MAX6443US29L+T.pdf | |
| UC3827DW-2 | Buck, Full-Bridge, Push-Pull Regulator Positive Output Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 24-SOIC | UC3827DW-2.pdf |