| Manufacturer Part Number: | 1N5388A/TR12 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 200V 5W ±10% Through Hole T-18 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5388A/TR12 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5388A/TR12 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 200V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 5W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 480 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 144V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 1A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | T-18, Axial | |
| Supplier Device Package | T-18 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5388A/TR12 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5388A/TR12 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N5388A/TR12 is new and unused, you can buy 1N5388A/TR12 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5388A/TR12.
| CRZ11(TE85L,Q) | Zener Diode 11V 700mW ±10% Surface Mount S-FLAT (1.6x3.5) | CRZ11(TE85L,Q).pdf | |
| PM10CZF120 | Power Driver Module IGBT 3 Phase 1200V 10A Module | PM10CZF120.pdf | |
| MSC7118VM1200 | DSP 16BIT W/DDR CTRLR 400-MAPBGA | MSC7118VM1200.pdf | |
| XC2V1000-5FGG256I | IC FPGA 172 I/O 256FBGA | XC2V1000-5FGG256I.pdf | |
| S-8338AAGA-P8T1G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 8-SON (A) (2.9x2.8) | S-8338AAGA-P8T1G.pdf | |
| TPS60141PWP | Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 100mA 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | TPS60141PWP.pdf | |
| LM2677T-12 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 5A TO-220-7 (Formed Leads) | LM2677T-12.pdf |