| Manufacturer Part Number: | 1N5929A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 15V 1.25W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5929A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5929A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 15V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1.25W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 9 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 11.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5929A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5929A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N5929A G is new and unused, you can buy 1N5929A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5929A G.
| T9K7360803DH | SCR Standard Recovery | T9K7360803DH.pdf | |
| FDD9409_F085 | MOSFET N-CH 40V 90A TO252 | FDD9409_F085.pdf | |
| MWI75-12A8 | IGBT Module NPT Three Phase Inverter 1200V 125A 500W Chassis Mount E3 | MWI75-12A8.pdf | |
| CY23EP09ZXI-1H | IC CLK ZDB 9OUT 220MHZ 16TSSOP | CY23EP09ZXI-1H.pdf | |
| 8N4SV76KC-0007CDI8 | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N4SV76KC-0007CDI8.pdf | |
| 8N3SV75FC-0111CDI | VCXO IC 500MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0111CDI.pdf | |
| 5SGXEB9R3H43C4N | IC FPGA 600 I/O 1760HBGA | 5SGXEB9R3H43C4N.pdf | |
| Z8F1232SJ020EG | eZ8 Encore!® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 12KB (12K x 8) FLASH | Z8F1232SJ020EG.pdf | |
| MAX4533CWP+T | 4 Circuit IC Switch 2:1 175 Ohm 20-SOIC | MAX4533CWP+T.pdf | |
| FMS6246MTC20X | IC DRIVER VIDEO FLTR 6CH 20TSSOP | FMS6246MTC20X.pdf | |
| 71256SA15YGI8 | IC SRAM 256KBIT 15NS 28SOJ | 71256SA15YGI8.pdf | |
| XC6123C639MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123C639MR-G.pdf | |
| ISL6554CB | - Controller, Intel Itanium® Voltage Regulator IC 4 Output 20-SOIC W | ISL6554CB.pdf |