| Manufacturer Part Number: | 1N5932A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 20V 1.25W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5932A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5932A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 20V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1.25W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 14 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 15.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5932A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5932A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N5932A G is new and unused, you can buy 1N5932A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5932A G.
| 1N4004GPP BK | Diode Standard 400V 1A Through Hole DO-41 | 1N4004GPP BK.pdf | |
| PD57060S-E | RF Mosfet LDMOS 28V 100mA 945MHz 14.3dB 60W PowerSO-10RF (Straight Lead) | PD57060S-E.pdf | |
| IRLZ14STRR | MOSFET N-CH 60V 10A D2PAK | IRLZ14STRR.pdf | |
| LMK00101SQX/NOPB | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Translator IC 200MHz 32-WFQFN Exposed Pad | LMK00101SQX/NOPB.pdf | |
| MSP430FR5738IRGET | CPUXV2 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 16KB (16K x 8) FRAM 24-VQFN (4x4) | MSP430FR5738IRGET.pdf | |
| MC68HC16Z1CAG25 | CPU16 HC16 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz ROMless 144-LQFP (20x20) | MC68HC16Z1CAG25.pdf | |
| MC68HCP11E1CFNE2 | HC11 HC11 Microcontroller IC 8-Bit 2MHz ROMless 52-PLCC (19.1x19.1) | MC68HCP11E1CFNE2.pdf | |
| MCP2022AT-500E/ST | 1/1 Transceiver Half LIN 14-TSSOP | MCP2022AT-500E/ST.pdf | |
| TDA7297D13TR | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class AB PowerSO-20 | TDA7297D13TR.pdf | |
| IRS2127PBF | IC DVR CURR SENSE 1CH 600V 8DIP | IRS2127PBF.pdf | |
| LM2853MHX-3.3/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3A 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LM2853MHX-3.3/NOPB.pdf | |
| FAN1582M25X | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 3A TO-263 | FAN1582M25X.pdf |