| Manufacturer Part Number: | 1N5933A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 22V 1.25W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5933A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5933A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 22V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1.25W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 17.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 16.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5933A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5933A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N5933A G is new and unused, you can buy 1N5933A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5933A G.
| RS1PBHM3/85A | DIODE GEN PURP 100V 1A DO220AA | RS1PBHM3/85A.pdf | |
| TZX15A-TR | Zener Diode 15V 500mW Through Hole DO-35 | TZX15A-TR.pdf | |
| FDD8878 | MOSFET N-CH 30V 40A DPAK | FDD8878.pdf | |
| SUP50N03-5M1P-GE3 | MOSFET N-CH 30V 50A TO-220AB | SUP50N03-5M1P-GE3.pdf | |
| DS1086Z-450+ | IC ECONOSCILLATOR SS 5V 8-SOIC | DS1086Z-450+.pdf | |
| 8N3DV85FC-0036CDI | VCXO IC 100MHz, 125MHz 6-CLCC | 8N3DV85FC-0036CDI.pdf | |
| KAD2710C-27Q68 | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 68-QFN (10x10) | KAD2710C-27Q68.pdf | |
| EPF10K130EBC600-1X | IC FPGA 424 I/O 600BGA | EPF10K130EBC600-1X.pdf | |
| LC87F2J32AUWA-2H | - Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-QIPE (14x14) | LC87F2J32AUWA-2H.pdf | |
| 7201LA12SOG | IC MEM FIFO 512X9 12NS 28-SOIC | 7201LA12SOG.pdf | |
| S29GL064N11FFIV10 | IC FLASH 64MBIT 110NS 64FBGA | S29GL064N11FFIV10.pdf | |
| IRS2112STRPBF | IC DVR HI/LO SIDE 16-SOIC | IRS2112STRPBF.pdf | |
| ADM810ZARTZ-REEL | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | ADM810ZARTZ-REEL.pdf | |
| S-818A54AUC-BHIT2G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5.4V 300mA SOT-89-5 | S-818A54AUC-BHIT2G.pdf | |
| L6701 | - Controller, Intel VR9, VR10, K8 Voltage Regulator IC 3 Output PowerSSO-36 | L6701.pdf |