| Manufacturer Part Number: | 1N5937A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 33V 1.25W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5937A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5937A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 33V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1.25W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 33 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 25.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5937A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5937A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N5937A G is new and unused, you can buy 1N5937A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5937A G.
| B484C-2T | Diode Array 3 Common Cathode Standard 600V 50A (DC) Chassis Mount B48 Module | B484C-2T.pdf | |
| BYG10KHM3/TR3 | DIODE AVALANCHE 800V 1.5A | BYG10KHM3/TR3.pdf | |
| SL42HE3/9AT | Diode Schottky 20V 4A Surface Mount DO-214AB, (SMC) | SL42HE3/9AT.pdf | |
| 2SK4099LS | MOSFET N-CH 600V 8.5A TO-220FI | 2SK4099LS.pdf | |
| IRG4PH30KDPBF | IGBT 1200V 20A 100W Through Hole TO-247AC | IRG4PH30KDPBF.pdf | |
| MPC860DECZQ66D4 | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 66MHz 357-PBGA (25x25) | MPC860DECZQ66D4.pdf | |
| M2S060-FG484I | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 60K Logic Modules 256KB 64KB 166MHz 484-FPBGA (23x23) | M2S060-FG484I.pdf | |
| SP487CS-L | 4/0 Driver RS422, RS485 16-PDIP | SP487CS-L.pdf | |
| SSM2518CPZ-RL | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class D 20-LFCSP-WQ (4x4) | SSM2518CPZ-RL.pdf | |
| TSM931CSA+ | Comparator with Voltage Reference CMOS, Push-Pull, TTL 8-SOIC | TSM931CSA+.pdf | |
| CBTS3384D,112 | Bus Switch 5 x 1:1 24-SO | CBTS3384D,112.pdf | |
| NTB0101GS,132 | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 1 Channel 100Mbps 6-XSON, SOT1202 (1x1) | NTB0101GS,132.pdf | |
| S29GL128S11FHIV20 | IC FLASH MEM 128MBIT PAGE 64BGA | S29GL128S11FHIV20.pdf | |
| S-80957CNMC-G9TT2G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | S-80957CNMC-G9TT2G.pdf | |
| ISL6540ACRZ-T | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 28-QFN (5x5) | ISL6540ACRZ-T.pdf |