| Manufacturer Part Number: | 1N5939A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 39V 1.25W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5939A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5939A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 39V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1.25W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 45 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 29.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5939A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5939A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N5939A G is new and unused, you can buy 1N5939A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5939A G.
| AO7600 | MOSFET N/P-CH 20V SC70-6 | AO7600.pdf | |
| 8N3Q001EG-1129CDI | Clock Oscillator IC 187.5MHz 10-CLCC | 8N3Q001EG-1129CDI.pdf | |
| 8N4QV01FG-1054CDI | VCXO IC 25MHz, 33.33MHz, 50MHz, 62.5MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-1054CDI.pdf | |
| AD5622BKSZ-2REEL7 | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 SC-70-6 | AD5622BKSZ-2REEL7.pdf | |
| LTC1448IN8#PBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 8-PDIP | LTC1448IN8#PBF.pdf | |
| A3P1000-1FGG144 | IC FPGA 97 I/O 144FBGA | A3P1000-1FGG144.pdf | |
| XC4006E-2PQ160C | IC FPGA 128 I/O 160QFP | XC4006E-2PQ160C.pdf | |
| MC68SEC000AA10 | EC000 Microprocessor IC M680x0 1 Core, 32-Bit 10MHz 64-QFP (14x14) | MC68SEC000AA10.pdf | |
| ISD2560SY | Voice Record/Playback IC Multiple Message 1 Min Pushbutton 28-SOIC | ISD2560SY.pdf | |
| BGY68,112 | IC AMPLIFIER REVERSE SOT115J | BGY68,112.pdf | |
| 74LVTH125PW,118 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-TSSOP | 74LVTH125PW,118.pdf | |
| SN74AHCT540DWRE4 | Buffer, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74AHCT540DWRE4.pdf | |
| SN74ABT373NSR | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SO | SN74ABT373NSR.pdf | |
| SN74CB3T3257PWRG4 | Multiplexer/Demultiplexer 4 x 2:1 16-TSSOP | SN74CB3T3257PWRG4.pdf | |
| MT29F16G08ABCBBH1-12IT:B TR | IC FLASH 16GBIT VBGA | MT29F16G08ABCBBH1-12IT:B TR.pdf |