| Manufacturer Part Number: | 1N5940A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 43V 1.25W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5940A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5940A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 43V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1.25W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 53 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 32.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5940A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5940A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N5940A G is new and unused, you can buy 1N5940A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5940A G.
| SSC54HE3/57T | Diode Schottky 40V 5A Surface Mount DO-214AB, (SMC) | SSC54HE3/57T.pdf | |
| SMAZ36-13-F | Zener Diode 36V 1W ±5% Surface Mount SMA | SMAZ36-13-F.pdf | |
| SZMMSZ5245BT1G | Zener Diode 15V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | SZMMSZ5245BT1G.pdf | |
| VS-ST110S14P0PBF | SCR 1400V 175A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-209AC (TO-94) | VS-ST110S14P0PBF.pdf | |
| T9S7281403DH | SCR Module 2800V 2356A Single Chassis Mount TO-200 Variation | T9S7281403DH.pdf | |
| IRG5U200HF12B | IGBT Module Half Bridge 1200V 285A 1250W Chassis Mount POWIR® 62 | IRG5U200HF12B.pdf | |
| 8N3SV75AC-0098CDI | VCXO IC 130MHz 6-CLCC | 8N3SV75AC-0098CDI.pdf | |
| AD5062BRJZ-1REEL7 | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 SOT-23-8 | AD5062BRJZ-1REEL7.pdf | |
| AX2000-FGG1152I | IC FPGA 684 I/O 1152FBGA | AX2000-FGG1152I.pdf | |
| PIC16F1829-E/P | PIC PIC® XLP™ mTouch™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 20-PDIP | PIC16F1829-E/P.pdf | |
| MAX9736AETJ/V+ | Amplifier IC 1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo) Class D 32-TQFN (7x7) | MAX9736AETJ/V+.pdf | |
| THS3201DGN | Current Feedback Amplifier 1 Circuit 8-MSOP-PowerPad | THS3201DGN.pdf | |
| SN74CBTLV3251DR | Multiplexer/Demultiplexer 1 x 8:1 16-SOIC | SN74CBTLV3251DR.pdf | |
| CY7C1525JV18-250BZXC | IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA | CY7C1525JV18-250BZXC.pdf | |
| MX25V512ZUI-20G | IC FLASH 512KBIT 50MHZ 8USON | MX25V512ZUI-20G.pdf |