| Manufacturer Part Number: | 1N5986B_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 2.7V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5986B_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5986B_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 2.7V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 100 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 75µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5986B_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5986B_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N5986B_T50A is new and unused, you can buy 1N5986B_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5986B_T50A.
| DSEC30-04A | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 400V 15A Through Hole TO-3P-3 Full Pack | DSEC30-04A.pdf | |
| IRFH8324TR2PBF | MOSFET N-CH 30V 18A 5X6 PQFN | IRFH8324TR2PBF.pdf | |
| MCP87050T-U/MF | MOSFET N-CH 25V 8PDFN | MCP87050T-U/MF.pdf | |
| 8N3SV75EC-0018CDI | VCXO IC 212.5MHz 6-CLCC | 8N3SV75EC-0018CDI.pdf | |
| MCP4542-502E/MS | Digital Potentiometer 5k Ohm 1 Circuit 129 Taps I²C Interface 8-MSOP | MCP4542-502E/MS.pdf | |
| DS1866Z | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 8 Taps Parallel Interface 8-SOIC | DS1866Z.pdf | |
| MCF52258VN80 | Coldfire V2 MCF5225x Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-MAPBGA (13x13) | MCF52258VN80.pdf | |
| XS1-L16A-128-QF124-I10 | XCore XS1 Microcontroller IC 32-Bit 16-Core 1000MIPS 128KB (32K x 32) SRAM 124-QFN DualRow (10x10) | XS1-L16A-128-QF124-I10.pdf | |
| PIC24FJ256DA206T-I/MR | PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (85.5K x 24) FLASH 64-QFN (9x9) | PIC24FJ256DA206T-I/MR.pdf | |
| LT1281AISW#TRPBF | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | LT1281AISW#TRPBF.pdf | |
| 74LCX16245TTR | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74LCX16245TTR.pdf | |
| IS61VPS51236A-200TQLI | IC SRAM 18MB 200MHZ 100TQFP | IS61VPS51236A-200TQLI.pdf | |
| 6EDL04I06PTXUMA1 | IC GATE DRVR DSO28 | 6EDL04I06PTXUMA1.pdf | |
| TPS76901DBVR | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 5.5 V 100mA SOT-23-5 | TPS76901DBVR.pdf |