| Manufacturer Part Number: | 1N5987A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5987A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5987A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 100 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 500mV | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5987A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5987A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N5987A is new and unused, you can buy 1N5987A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5987A.
| MAZ8220GML | Zener Diode 22V 150mW ±6% Surface Mount SMini2-F3 | MAZ8220GML.pdf | |
| JAN1N4475D | Zener Diode 27V 1.5W ±1% Through Hole DO-41 | JAN1N4475D.pdf | |
| JAN1N5545CUR-1 | Zener Diode 30V 500mW ±2% Surface Mount | JAN1N5545CUR-1.pdf | |
| CM521613 | SCR Module 1600V 205A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount POW-R-BLOK™ Module | CM521613.pdf | |
| KSH42CTM | TRANS PNP 100V 6A DPAK | KSH42CTM.pdf | |
| ZTX605STZ | TRANS NPN DARL 120V 1A E-LINE | ZTX605STZ.pdf | |
| IRG4PC30FDPBF | IGBT 600V 31A 100W Through Hole TO-247AC | IRG4PC30FDPBF.pdf | |
| OPA2237UAE4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | OPA2237UAE4.pdf | |
| LE2464CXATBG | IC EEPROM 64KBIT | LE2464CXATBG.pdf | |
| ADM1232ARW-REEL | Supervisor Open Drain, Push-Pull 1 Channel 16-SOIC | ADM1232ARW-REEL.pdf | |
| TPS61029QDRCRQ1 | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.8V 1 Output 1.8A (Switch) 10-VFDFN Exposed Pad | TPS61029QDRCRQ1.pdf |