| Manufacturer Part Number: | 1N5991B_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.3V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5991B_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5991B_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.3V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 88 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5991B_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5991B_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N5991B_T50A is new and unused, you can buy 1N5991B_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5991B_T50A.
| ES2AHE3_A/H | DIODE GEN PURP 50V 2A DO214AA | ES2AHE3_A/H.pdf | |
| GIB1404-E3/81 | Diode Standard 200V 8A Surface Mount TO-263AB | GIB1404-E3/81.pdf | |
| 1N5237A (DO-35) | Zener Diode 8.2V 500mW ±10% Through Hole DO-35 | 1N5237A (DO-35).pdf | |
| BZX384-C15/ZLX | Zener Diode 15V 300mW ±5% Surface Mount SC-76-2 | BZX384-C15/ZLX.pdf | |
| NTJD4001NT1G | MOSFET 2N-CH 30V 0.25A SOT-363 | NTJD4001NT1G.pdf | |
| IXTC36P15P | MOSFET P-CH 150V 22A ISOPLUS220 | IXTC36P15P.pdf | |
| PL560-37QI-R | IC VCXO 320MHZ 16QFN | PL560-37QI-R.pdf | |
| 8N3SV76EC-0170CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV76EC-0170CDI8.pdf | |
| AD667KP | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 28-PLCC (11.51x11.51) | AD667KP.pdf | |
| LFE2-70SE-6FN672I | IC FPGA 500 I/O 672FBGA | LFE2-70SE-6FN672I.pdf | |
| ATMEGA162-16MI | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (8K x 16) FLASH 44-VQFN (7x7) | ATMEGA162-16MI.pdf | |
| SN65MLVD080DGGRG4 | 8/8 Transceiver Half LVDS, Multipoint 64-TSSOP | SN65MLVD080DGGRG4.pdf | |
| THS4151CDGKRG4 | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 8-VSSOP | THS4151CDGKRG4.pdf | |
| S25FL512SAGMFVR13 | IC FLASH 512MBIT CMOS SPI 16SOIC | S25FL512SAGMFVR13.pdf | |
| MAX1259CWE+ | Battery Power Management IC 16-SOIC | MAX1259CWE+.pdf |