| Manufacturer Part Number: | 1N5993B_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.1V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5993B_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5993B_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 50 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5993B_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5993B_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N5993B_T50A is new and unused, you can buy 1N5993B_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5993B_T50A.
| B250C1000G-E4/51 | DIODE BRIDGE 1A 400V WOG | B250C1000G-E4/51.pdf | |
| ZMY47-GS08 | Zener Diode 47V 1W ±5% Surface Mount DO-213AB | ZMY47-GS08.pdf | |
| DRA5115G0L | TRANS PREBIAS PNP 150MW SMINI3 | DRA5115G0L.pdf | |
| STB70NH03LT4 | MOSFET N-CH 30V 60A D2PAK | STB70NH03LT4.pdf | |
| NB7V585MMNR4G | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Translator, Data IC 7GHz 32-VFQFN Exposed Pad | NB7V585MMNR4G.pdf | |
| PL135-47QC | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 40MHz 16-WFQFN Exposed Pad | PL135-47QC.pdf | |
| 8N4SV75LC-0037CDI | VCXO IC 500MHz 6-CLCC | 8N4SV75LC-0037CDI.pdf | |
| GAL16V8D-25QP | IC CPLD 8MC 25NS 20DIP | GAL16V8D-25QP.pdf | |
| ATMEGA324A-MUR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-VQFN (7x7) | ATMEGA324A-MUR.pdf | |
| STM32F756BGT6 | ARM® Cortex®-M7 STM32 F7 Microcontroller IC 32-Bit 216MHz 1MB (1M x 8) FLASH 208-LQFP (28x28) | STM32F756BGT6.pdf | |
| PIC16LC62A-04/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 28-SSOP | PIC16LC62A-04/SS.pdf | |
| MC68HC908JL8CDW | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) FLASH 28-SOIC W | MC68HC908JL8CDW.pdf | |
| C8051F302 | 8051 C8051F30x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 8KB (8K x 8) FLASH 11-QFN (3x3) | C8051F302.pdf | |
| PK60FN1M0VLQ15 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K60 Microcontroller IC 32-Bit 150MHz 1MB (1M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | PK60FN1M0VLQ15.pdf | |
| SN65HVD1791D | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SOIC | SN65HVD1791D.pdf |