| Manufacturer Part Number: | 1N5994A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.6V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5994A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5994A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.6V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 70 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3µA @ 1.5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5994A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5994A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N5994A is new and unused, you can buy 1N5994A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5994A.
| VIT3080C-E3/4W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 80V 15A Through Hole TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | VIT3080C-E3/4W.pdf | |
| SBYV26C-M3/73 | DIODE RECT GPP 1A 600V DO-204AL | SBYV26C-M3/73.pdf | |
| VS-STT170M14MPBF | MODULE DIODE MAP COMPRESSED | VS-STT170M14MPBF.pdf | |
| BZX384B56-E3-18 | Zener Diode 56V 200mW ±2% Surface Mount SOD-323 | BZX384B56-E3-18.pdf | |
| MZP4741ARLG | Zener Diode 11V 3W ±5% Through Hole Axial | MZP4741ARLG.pdf | |
| CDC2351DBRG4 | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 100MHz 24-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | CDC2351DBRG4.pdf | |
| DS1135Z-20 | Delay Line IC Multiple, NonProgrammable 20ns 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | DS1135Z-20.pdf | |
| DS12CR887-5+ | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 114B Parallel 24-DIP Module (0.600", 15.24mm) | DS12CR887-5+.pdf | |
| X9260TS24IZ-2.7 | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 24-SOIC | X9260TS24IZ-2.7.pdf | |
| 5SGXEA9N2F45C2N | IC FPGA 840 I/O 1932FBGA | 5SGXEA9N2F45C2N.pdf | |
| PIC16LF819-I/PTSL | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 18-PDIP | PIC16LF819-I/PTSL.pdf | |
| LMH6642QMFX/NOPB | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | LMH6642QMFX/NOPB.pdf | |
| CY7C1021CV26-15VXE | IC SRAM 1MBIT 15NS 44SOJ | CY7C1021CV26-15VXE.pdf | |
| ISL6297CR | IC BATT CHRGR 4.2V LI-ION 16-QFN | ISL6297CR.pdf | |
| MAX6442KAAGRD3+T | Battery Battery Monitor IC Multi-Chemistry SOT-23-8 | MAX6442KAAGRD3+T.pdf |