| Manufacturer Part Number: | 1N5994B_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.6V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5994B_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5994B_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.6V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 25 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 3V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5994B_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5994B_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N5994B_T50A is new and unused, you can buy 1N5994B_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5994B_T50A.
| JAN1N5187 | Diode Standard 200V 3A Through Hole Axial | JAN1N5187.pdf | |
| SMAJ5934AE3/TR13 | Zener Diode 24V 3W ±10% Surface Mount DO-214AC (SMAJ) | SMAJ5934AE3/TR13.pdf | |
| EMD30T2R | TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.15W EMT6 | EMD30T2R.pdf | |
| PDTC115EK,115 | TRANS PREBIAS NPN 250MW SMT3 | PDTC115EK,115.pdf | |
| 8N4SV76FC-0021CDI | VCXO IC 164.3555MHz 6-CLCC | 8N4SV76FC-0021CDI.pdf | |
| 8N3Q001LG-0074CDI | Clock Oscillator IC 100MHz, 106.25MHz, 100MHz, 106.25MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-0074CDI.pdf | |
| AD7904BRUZ-REEL7 | 8 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 SAR 16-TSSOP | AD7904BRUZ-REEL7.pdf | |
| XC7K325T-2FFG900I | IC FPGA 500 I/O 900FCBGA | XC7K325T-2FFG900I.pdf | |
| PIC16F54T-E/SO | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 768B (512 x 12) FLASH 18-SOIC | PIC16F54T-E/SO.pdf | |
| TS80C51RD2-LIA | 80C51 80C Microcontroller IC 8-Bit 30/20MHz ROMless 40-PDIL | TS80C51RD2-LIA.pdf | |
| SN75LBC180DR | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SOIC | SN75LBC180DR.pdf | |
| PBL38620/2SOA | Telecom IC Subscriber Line Interface Concept (SLIC) PG-DSO-24 | PBL38620/2SOA.pdf | |
| 24LC024H-I/SN | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC | 24LC024H-I/SN.pdf | |
| LTC4412MPS6#TRPBF | OR Controller Source Selector Switch P-Channel 2:1 TSOT-23-6 | LTC4412MPS6#TRPBF.pdf | |
| TPS3808G01DBVTG4 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-6 | TPS3808G01DBVTG4.pdf |