| Manufacturer Part Number: | 1N5998B_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8.2V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5998B_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5998B_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 7 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 6.5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5998B_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5998B_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N5998B_T50A is new and unused, you can buy 1N5998B_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5998B_T50A.
| MCP4542T-103E/MS | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 129 Taps I²C Interface 8-MSOP | MCP4542T-103E/MS.pdf | |
| LCMXO2-7000HC-4FG484C | IC FPGA 334 I/O 484FBGA | LCMXO2-7000HC-4FG484C.pdf | |
| PIC18F24J50T-I/SS | PIC PIC® XLP™ 18J Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 16KB (8K x 16) FLASH 28-SSOP | PIC18F24J50T-I/SS.pdf | |
| MC9S08GT60CB | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 60KB (60K x 8) FLASH 42-PSDIP | MC9S08GT60CB.pdf | |
| Z8F042ASH020EC | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH | Z8F042ASH020EC.pdf | |
| ATTINY2313V-10MI | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 2KB (1K x 16) FLASH 20-QFN (4x4) | ATTINY2313V-10MI.pdf | |
| XR16L2750CJ-F | IC UART FIFO 64B DUAL 44PLCC | XR16L2750CJ-F.pdf | |
| HCPL-7520 | Isolation Amplifier 1 Circuit 8-DIP | HCPL-7520.pdf | |
| MC74LCX244DW | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | MC74LCX244DW.pdf | |
| SN74HC00NSR | NAND Gate IC 4 Channel 14-SO | SN74HC00NSR.pdf | |
| AT93C56A-10TU-1.8 | IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TSSOP | AT93C56A-10TU-1.8.pdf | |
| AT27BV256-70RU | IC OTP 256KBIT 70NS 28SOIC | AT27BV256-70RU.pdf | |
| LT1242IS8#PBF | Converter Offline Buck Topology Up to 500kHz 8-SOIC | LT1242IS8#PBF.pdf | |
| LP2985ITP-1.8/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 150mA 5-DSBGA | LP2985ITP-1.8/NOPB.pdf |