| Manufacturer Part Number: | 1N5999B_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 9.1V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5999B_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5999B_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5999B_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5999B_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N5999B_T50A is new and unused, you can buy 1N5999B_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5999B_T50A.
| NSVBAS21TMR6T2G | Diode Array 3 Independent Standard 250V 200mA (DC) Surface Mount SC-74, SOT-457 | NSVBAS21TMR6T2G.pdf | |
| R7202206XXOO | Diode Standard 2200V (2.2kV) 600A Chassis Mount DO-200AB, B-PUK | R7202206XXOO.pdf | |
| 1N4761CE3/TR13 | Zener Diode 75V 1W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4761CE3/TR13.pdf | |
| NTNS3A92PZT5G | MOSFET P-CH 20V SPCL XLLGA3 | NTNS3A92PZT5G.pdf | |
| 8N4SV75KC-0060CDI | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N4SV75KC-0060CDI.pdf | |
| A54SX72A-1PQG208M | IC FPGA 171 I/O 208QFP | A54SX72A-1PQG208M.pdf | |
| MAX4800ACQI+T | 8 Circuit IC Switch 1:1 38 Ohm 28-PLCC (11.51x11.51) | MAX4800ACQI+T.pdf | |
| SN74AUC2G86YZPR | XOR (Exclusive OR) IC 2 Channel 8-DSBGA, 8-WCSP (1.9x0.9) | SN74AUC2G86YZPR.pdf | |
| MTFC32GLUDM-WT | IC FLASH 256GBIT | MTFC32GLUDM-WT.pdf | |
| LM4040B25IDBZRG4 | Shunt Voltage Reference IC ±0.2% 15mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LM4040B25IDBZRG4.pdf | |
| LM2591HVS-5.0/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 1A TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA | LM2591HVS-5.0/NOPB.pdf | |
| ST750ACD | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 4.75V 1 Output 450mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | ST750ACD.pdf |