| Manufacturer Part Number: | 1N6007B_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 20V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6007B_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6007B_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 20V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 48 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 15V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6007B_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6007B_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N6007B_T50A is new and unused, you can buy 1N6007B_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6007B_T50A.
| JAN1N5621 | Diode Standard 800V 1A Through Hole | JAN1N5621.pdf | |
| BZX84C11-E3-08 | Zener Diode 11V 300mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84C11-E3-08.pdf | |
| DRA9144T0L | TRANS PREBIAS PNP 125MW SSMINI3 | DRA9144T0L.pdf | |
| IRFBF20S | MOSFET N-CH 900V 1.7A D2PAK | IRFBF20S.pdf | |
| IDT5V9885CPFGI | IC CLK GEN 3.3V EEPROM 32TQFP | IDT5V9885CPFGI.pdf | |
| NBXDBA012LN1TAG | Oscillator, Crystal IC 106.25MHz, 212.5MHz 6-CLCC | NBXDBA012LN1TAG.pdf | |
| PCF2123U/10AA/1,00 | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar SPI Die | PCF2123U/10AA/1,00.pdf | |
| ATSAM4LC4AA-MU | ARM® Cortex®-M4 SAM4L Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 256KB (256K x 8) FLASH 48-QFN (7x7) | ATSAM4LC4AA-MU.pdf | |
| PIC16F628T-04/SO | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 18-SOIC | PIC16F628T-04/SO.pdf | |
| TUSB2046BIVFR | USB Hub Controller USB 1.0 USB Interface 32-LQFP (7x7) | TUSB2046BIVFR.pdf | |
| MAX237ENG+ | 5/3 Transceiver Full RS232 24-PDIP | MAX237ENG+.pdf | |
| SY100E154JZ | Multiplexer 5 x 2:1 28-PLCC (11.5x11.5) | SY100E154JZ.pdf | |
| MIC4451YM | IC DRIVER MOSF 12A LO SIDE 8SOIC | MIC4451YM.pdf | |
| TC4428AVOA713 | IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8SOIC | TC4428AVOA713.pdf | |
| XC6124E526ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124E526ER-G.pdf |