| Manufacturer Part Number: | 1N6013B_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 36V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6013B_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6013B_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 36V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 95 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 27V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6013B_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6013B_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N6013B_T50A is new and unused, you can buy 1N6013B_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6013B_T50A.
| JAN1N4470DUS | Zener Diode 16V 1.5W ±1% Surface Mount D-5A | JAN1N4470DUS.pdf | |
| MAC16MG | TRIAC 600V 16A TO220AB | MAC16MG.pdf | |
| DSS4160U-7 | TRANS NPN 60V 1A SOT-323 | DSS4160U-7.pdf | |
| BUK9506-75B,127 | MOSFET N-CH 75V 75A TO220AB | BUK9506-75B,127.pdf | |
| IRL40S212 | MOSFET N-CH 40V 195A | IRL40S212.pdf | |
| 8N3DV85BC-0036CDI | VCXO IC 100MHz, 125MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0036CDI.pdf | |
| LTC2634HUD-HMI8#TRPBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 16-QFN-EP (3x3) | LTC2634HUD-HMI8#TRPBF.pdf | |
| LPC1115FBD48/303,1 | ARM® Cortex®-M0 LPC1100XL Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | LPC1115FBD48/303,1.pdf | |
| BA7612N | IC SWITCHER VIDEO SIGNAL SIP8 | BA7612N.pdf | |
| SP3075EEN-L | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | SP3075EEN-L.pdf | |
| SN74LVCZ16244ADGGR | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | SN74LVCZ16244ADGGR.pdf | |
| 74ABT16827ADGG,118 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 10 Bit per Element Push-Pull Output 56-TSSOP | 74ABT16827ADGG,118.pdf | |
| FAN7390AMX1 | IC GATE DRIVER HI LOW SIDE 14SOP | FAN7390AMX1.pdf | |
| LP3971SQX-N510/NOPB | Processor PMIC 40-WQFN (5x5) | LP3971SQX-N510/NOPB.pdf | |
| XC6124F531ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124F531ER-G.pdf |