| Manufacturer Part Number: | 1N6018A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 56V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6018A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6018A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 56V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 240 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 36V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6018A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6018A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N6018A is new and unused, you can buy 1N6018A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6018A.
| STPS340B-TR | DIODE SCHOTTKY 40V 3A DPAK | STPS340B-TR.pdf | |
| TZX11A-TAP | Zener Diode 11V 500mW Through Hole DO-35 | TZX11A-TAP.pdf | |
| MRF8HP21130HSR3 | RF Mosfet LDMOS (Dual) 28V 360mA 2.17GHz 14dB 28W NI-780S-4 | MRF8HP21130HSR3.pdf | |
| STP3N150 | MOSFET N-CH 1500V 2.5A TO-220 | STP3N150.pdf | |
| ADCLK905BCPZ-R2 | Clock Buffer/Driver, Data IC 7.5GHz 16-VFQFN Exposed Pad, CSP | ADCLK905BCPZ-R2.pdf | |
| ADC31JB68RTA25 | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 40-WQFN (6x6) | ADC31JB68RTA25.pdf | |
| LF442ACN | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | LF442ACN.pdf | |
| AT27C080-90JU | IC OTP 8MBIT 90NS 32PLCC | AT27C080-90JU.pdf | |
| MAX809JTRG | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 (TO-236) | MAX809JTRG.pdf | |
| S-80132CNPF-JKRTFU | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SNT-4A | S-80132CNPF-JKRTFU.pdf | |
| IRU431ALCSTR | Shunt Voltage Reference IC 15V ±0.5% 10mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | IRU431ALCSTR.pdf | |
| NCP561SN27T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.7V 150mA 5-TSOP | NCP561SN27T1G.pdf |