| Manufacturer Part Number: | 1N6019A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 62V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6019A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6019A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 62V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 265 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 39V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6019A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6019A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N6019A is new and unused, you can buy 1N6019A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6019A.
| JAN1N6323US | Zener Diode 9.1V 500mW ±5% Surface Mount B, SQ-MELF | JAN1N6323US.pdf | |
| MAX11162ETB+T | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 10-TDFN-EP (3x3) | MAX11162ETB+T.pdf | |
| DAC3484IZAYR | 16 Bit Digital to Analog Converter 4 196-NFBGA (12x12) | DAC3484IZAYR.pdf | |
| PIC24HJ256GP610A-I/PT | PIC PIC® 24H Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 256KB (85.5K x 24) FLASH 100-TQFP (12x12) | PIC24HJ256GP610A-I/PT.pdf | |
| Z86E0412HSG1866 | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 1KB (1K x 8) OTP | Z86E0412HSG1866.pdf | |
| STM32L151VCT6 | ARM® Cortex®-M3 STM32 L1 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | STM32L151VCT6.pdf | |
| CY8C3666AXA-031 | 8051 PSOC® 3 CY8C36xx Microcontroller IC 8-Bit 67MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | CY8C3666AXA-031.pdf | |
| Z8F042AHH020SC00TR | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH | Z8F042AHH020SC00TR.pdf | |
| R5F21123DFP#V0 | R8C R8C/1x/12 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 12KB (12K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | R5F21123DFP#V0.pdf | |
| VSC7108VP-01 | Telecom IC Octal Signal Conditioner 69-BGA | VSC7108VP-01.pdf | |
| AD8604ARZ | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SO | AD8604ARZ.pdf | |
| AD8608ARZ | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | AD8608ARZ.pdf | |
| TLV3201AIDBVR | Comparator General Purpose Push-Pull SOT-23-5 | TLV3201AIDBVR.pdf | |
| AT28HC64B-70SI | IC EEPROM 64KBIT 70NS 28SOIC | AT28HC64B-70SI.pdf | |
| MCP3910A1-E/SS | IC ENERGY METER FRONT 2CH 20SSOP | MCP3910A1-E/SS.pdf |