| Manufacturer Part Number: | 1N6028A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 150V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6028A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6028A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 150V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 1700 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 91V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6028A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6028A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N6028A is new and unused, you can buy 1N6028A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6028A.
| CMMR1F-06 TR | DIODE GEN PURP 600V 1A SOD123F | CMMR1F-06 TR.pdf | |
| MMBZ4702-G3-18 | Zener Diode 15V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ4702-G3-18.pdf | |
| ZMY47-GS08 | Zener Diode 47V 1W ±5% Surface Mount DO-213AB | ZMY47-GS08.pdf | |
| 8N4QV01KG-0117CDI | VCXO IC 156.25MHz, 100MHz, 125MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N4QV01KG-0117CDI.pdf | |
| AD7264BCPZ | 14 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 SAR 48-LFCSP-VQ (7x7) | AD7264BCPZ.pdf | |
| Z8F081ASH020SG2156 | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-SOIC | Z8F081ASH020SG2156.pdf | |
| MSP430G2211IRSAQ1 | MSP430 Automotive, AEC-Q100, MSP430G2 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 2KB (2K x 8) FLASH 16-QFN (4x4) | MSP430G2211IRSAQ1.pdf | |
| FIN3386MTDX | 2.38Gbps Deserializer 4 Input 28 Output 56-TSSOP | FIN3386MTDX.pdf | |
| NE5534DG | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | NE5534DG.pdf | |
| MC74AC74DR2 | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC | MC74AC74DR2.pdf | |
| SY10EP31VZC-TR | IC D-TYPE POS TRG SNGL 8SOIC | SY10EP31VZC-TR.pdf | |
| SN74HC251PWR | Multiplexer 1 x 8:1 16-TSSOP | SN74HC251PWR.pdf | |
| S29GL128P90FFSS03 | IC FLASH MEM 128MBIT PAGE 64BGA | S29GL128P90FFSS03.pdf | |
| IR2112PBF | IC MOSFET DVR HI/LO SIDE 14-DIP | IR2112PBF.pdf | |
| STP08CL596MTR | LED Driver IC 8 Output Linear Shift Register 90mA 16-SO | STP08CL596MTR.pdf |