| Manufacturer Part Number: | 1N716A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12V 250mW Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N716A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N716A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12V | |
| Tolerance | - | |
| Power - Max | 250mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N716A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N716A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N716A is new and unused, you can buy 1N716A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N716A.
| MMSZ5251C-E3-18 | Zener Diode 22V 500mW ±2% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5251C-E3-18.pdf | |
| SMBJ5916AE3/TR13 | Zener Diode 4.3V 2W ±10% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5916AE3/TR13.pdf | |
| 2N1807 | SCR Standard Recovery | 2N1807.pdf | |
| TIPL791A-S | TRANS NPN DARL 450V 4A TO-220 | TIPL791A-S.pdf | |
| IRF614PBF | MOSFET N-CH 250V 2.7A TO-220AB | IRF614PBF.pdf | |
| MSC8144SVT1000A | IC DSP QUAD 1GHZ 783FCBGA | MSC8144SVT1000A.pdf | |
| MB90351ESPMC-GS-170E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90350E Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 64-LQFP (12x12) | MB90351ESPMC-GS-170E1.pdf | |
| MB90020PMT-GS-180-BND | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90020PMT-GS-180-BND.pdf | |
| P1020NXN2DFB | PowerPC e500v2 Microprocessor IC QorIQ P1 2 Core, 32-Bit 800MHz 689-TEPBGA II (31x31) | P1020NXN2DFB.pdf | |
| ISL83080EIUZ | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 10-MSOP | ISL83080EIUZ.pdf | |
| SY10EP51VKC-TR | IC D-TYPE POS/NEG 8MSOP | SY10EP51VKC-TR.pdf | |
| SN74HC21QPWRG4Q1 | AND Gate IC 2 Channel 14-TSSOP | SN74HC21QPWRG4Q1.pdf | |
| SST25VF010A-33-4C-QAE-T | IC FLASH 1MBIT 33MHZ 8WSON | SST25VF010A-33-4C-QAE-T.pdf | |
| MP4027GJ-Z | LED Driver IC 1 Output AC DC Offline Switcher Flyback PWM Dimming TSOT-23-8 | MP4027GJ-Z.pdf | |
| XC6124F739ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124F739ER-G.pdf |