| Manufacturer Part Number: | 1N721A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 20V 250mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N721A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N721A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 20V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 250mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 20 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N721A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N721A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N721A is new and unused, you can buy 1N721A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N721A.
| P300K-E3/73 | DIODE GEN PURP 800V 3A DO201AD | P300K-E3/73.pdf | |
| CZ5349B TR | Zener Diode 12V 5W ±5% Through Hole DO-201 | CZ5349B TR.pdf | |
| FJAF6815TU | TRANS NPN 750V 15A TO-3PF | FJAF6815TU.pdf | |
| IRFIBF30G | MOSFET N-CH 900V 1.9A TO220FP | IRFIBF30G.pdf | |
| ZL38080LDG1 | IC AUDIO PROC AUTO HANDSFR 64QFN | ZL38080LDG1.pdf | |
| TAS5036BPFC | IC 6-CH DIG AUD PWM PROC 80-TQFP | TAS5036BPFC.pdf | |
| CY22800FXC-026A | IC PROG CLOCK GEN 8-SOIC | CY22800FXC-026A.pdf | |
| HMC856LC5 | Delay Line IC Programmable 100ps 32-TFCQFN Exposed Pad | HMC856LC5.pdf | |
| 8N3SV75KC-0090CDI | VCXO IC 159.375MHz 6-CLCC | 8N3SV75KC-0090CDI.pdf | |
| STM32F042K6T6 | ARM® Cortex®-M0 STM32 F0 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | STM32F042K6T6.pdf | |
| STM32F072CBU6 | ARM® Cortex®-M0 STM32 F0 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-UFQFPN (7x7) | STM32F072CBU6.pdf | |
| R5F10RJ8AFA#X0 | RL78 RL78/L12 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 8KB (8K x 8) FLASH 52-LQFP (10x10) | R5F10RJ8AFA#X0.pdf | |
| MB9BFD16TBGL-GE1 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9BD10T Microcontroller IC 32-Bit 144MHz 512KB (512K x 8) FLASH 192-FBGA (12x12) | MB9BFD16TBGL-GE1.pdf | |
| SN74LVT240APW | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74LVT240APW.pdf | |
| 71V30L35TF | IC SRAM 8KBIT 35NS 64TQFP | 71V30L35TF.pdf |