| Manufacturer Part Number: | 1N740A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 120V 250mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N740A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N740A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 120V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 250mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 570 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N740A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N740A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N740A is new and unused, you can buy 1N740A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N740A.
| BZV55C6V8-TP | Zener Diode 6.8V 500mW ±6% Surface Mount Mini MELF | BZV55C6V8-TP.pdf | |
| BLF8G20LS-400PVQ | RF Mosfet LDMOS (Dual) 28V 3.4A 1.81GHz ~ 1.88GHz 19dB 95W CDFM8 | BLF8G20LS-400PVQ.pdf | |
| DS1100Z-200+T | Delay Line IC Nonprogrammable 5 Tap 200ns 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | DS1100Z-200+T.pdf | |
| 8N3DV85BC-0084CDI8 | VCXO IC 622.08MHz, 669.3266MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0084CDI8.pdf | |
| ADC1213D065HN/C1,5 | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 56-HVQFN (8x8) | ADC1213D065HN/C1,5.pdf | |
| AS1506-BTDT-50 | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface 8-TDFN (3x3) | AS1506-BTDT-50.pdf | |
| LC5512MV-75QN208I | IC CPLD 512MC 7.5NS 208QFP | LC5512MV-75QN208I.pdf | |
| DSPIC33FJ64GS608-50I/PT | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 50 MIPs 64KB (64K x 8) FLASH 80-TQFP (12x12) | DSPIC33FJ64GS608-50I/PT.pdf | |
| MAX4622CPE+ | 2 Circuit IC Switch 1:1 5 Ohm 16-PDIP | MAX4622CPE+.pdf | |
| LT1010CDD#TRPBF | Buffer Amplifier 1 Circuit 8-DFN (3x3) | LT1010CDD#TRPBF.pdf | |
| 93LC46AT-E/MS | IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8MSOP | 93LC46AT-E/MS.pdf | |
| IDT71V65802S150BGG8 | IC SRAM 9MBIT 150MHZ 119BGA | IDT71V65802S150BGG8.pdf | |
| MM9Z1J638BM2EPR2 | Battery Battery Monitor IC Multi-Chemistry 48-QFN (7x7) | MM9Z1J638BM2EPR2.pdf | |
| M02096G-12 | Laser Driver IC 2.5Gbps 1 Channel 3.3V, 5V 32-QFN (5x5) | M02096G-12.pdf | |
| TPS2011DR | IC 1.2A PWR DIST SWITCH 8-SOIC | TPS2011DR.pdf |