| Manufacturer Part Number: | 1N747A BK |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3.6V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N747A BK Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N747A BK | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.6V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 24 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N747A BK | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N747A BK is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 1N747A BK is new and unused, you can buy 1N747A BK Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N747A BK.
| FYP1010DNTU | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 10A Through Hole TO-220-3 | FYP1010DNTU.pdf | |
| VS-20CTQ035SPBF | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 35V 20A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | VS-20CTQ035SPBF.pdf | |
| BAS21E6327HTSA1 | DIODE GEN PURP 200V 250MA SOT23 | BAS21E6327HTSA1.pdf | |
| DMA904010R | TRANS 2PNP 50V 0.1A SSMINI6 | DMA904010R.pdf | |
| BCV46TC | TRANS PNP DARL 60V 0.5A SOT23-3 | BCV46TC.pdf | |
| NTS4001NT1 | MOSFET N-CH 30V 270MA SOT-323 | NTS4001NT1.pdf | |
| HIN232IBZ | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | HIN232IBZ.pdf | |
| 74AUP2G125DC,125 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 8-VSSOP, US8 | 74AUP2G125DC,125.pdf | |
| SN74LVC861ADWR | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 10 Bit per Element Push-Pull Output 24-SOIC | SN74LVC861ADWR.pdf | |
| SN74AC11IPWRG4Q1 | AND Gate IC 3 Channel 14-TSSOP | SN74AC11IPWRG4Q1.pdf | |
| SN74LV165ADRE4 | IC REGISTR PAR-LOAD 8BIT 16-SOIC | SN74LV165ADRE4.pdf | |
| MX29F200CBMI-70G | IC FLASH 2MBIT 70NS 44SOP | MX29F200CBMI-70G.pdf | |
| AS7C1024B-12JCNTR | IC SRAM 1M 128X8 5.0V 32-SOJ | AS7C1024B-12JCNTR.pdf | |
| IDT71V25761S166PF8 | IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 100TQFP | IDT71V25761S166PF8.pdf | |
| IDT71V3556S166BGI8 | IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 119BGA | IDT71V3556S166BGI8.pdf |