| Manufacturer Part Number: | 1N748A TR |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3.9V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Request inventory verification / Request inventory verification |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N748A TR Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N748A TR | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.9V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 23 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N748A TR | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N748A TR is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 1N748A TR is new and unused, you can buy 1N748A TR Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N748A TR.
| VLZ24-GS08 | Zener Diode 24V 500mW Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | VLZ24-GS08.pdf | |
| T72H044854DN | SCR 400V 750A Standard Recovery Stud Mount T-72 | T72H044854DN.pdf | |
| 2SK4085LS | MOSFET N-CH 500V 16A TO-220FI | 2SK4085LS.pdf | |
| VS-GA200HS60S1 | IGBT Module Half Bridge 600V 480A 830W Chassis Mount INT-A-PAK | VS-GA200HS60S1.pdf | |
| 8N3QV01LG-0098CDI | VCXO IC 130MHz, 100MHz, 80MHz, 25MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-0098CDI.pdf | |
| XRT6165CDTR-F | 1/1 Transceiver Full 24-SOIC | XRT6165CDTR-F.pdf | |
| PCA9554APW,112 | I/O Expander 8 I²C, SMBus 400kHz 16-TSSOP | PCA9554APW,112.pdf | |
| TPS63036YFGT | Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.2V 1 Output 1A (Switch) 8-UFBGA, DSBGA | TPS63036YFGT.pdf | |
| MP9447GL-Z | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 5A 20-VFQFN Exposed Pad | MP9447GL-Z.pdf |