| Manufacturer Part Number: | 1N749A TR |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.3V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N749A TR Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N749A TR | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Declaration of Compliance | |
| Online Catalog | 1N746A thru 1N759A Zener Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.3V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 22 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N749A TR | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N749A TR is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 1N749A TR is new and unused, you can buy 1N749A TR Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N749A TR.
| BZX84C5V1-7 | Zener Diode 5.1V 300mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84C5V1-7.pdf | |
| TPC8125,LQ(S | MOSFET P-CH 30V 10A 8SOP | TPC8125,LQ(S.pdf | |
| IRG4PH40UDPBF | IGBT 1200V 41A 160W Through Hole TO-247AC | IRG4PH40UDPBF.pdf | |
| 8N4SV75EC-0065CDI | VCXO IC 212.5MHz 6-CLCC | 8N4SV75EC-0065CDI.pdf | |
| TMS320C6745DPTPD4 | IC DSP FIX/FLOAT POINT 176HLQFP | TMS320C6745DPTPD4.pdf | |
| DG302ACJ+ | 2 Circuit IC Switch 2:1 50 Ohm 14-PDIP | DG302ACJ+.pdf | |
| 72V835L15PFI8 | IC FIFO SYNC 2048X18 128QFP | 72V835L15PFI8.pdf | |
| AS4C16M16S-7BCN | IC SDRAM 256MBIT 143MHZ 54TFBGA | AS4C16M16S-7BCN.pdf | |
| DS2433X-S/T&R | IC EEPROM 4KBIT 6FLIPCHIP | DS2433X-S/T&R.pdf | |
| LTC4359CMS8#PBF | OR Controller N+1 ORing Controller N-Channel N:1 8-MSOP | LTC4359CMS8#PBF.pdf | |
| ADM706RANZ | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-PDIP | ADM706RANZ.pdf | |
| LT6660KCDC-2.5#TRMPBF | Series Voltage Reference IC ±0.5% 20mA 3-WFDFN Exposed Pad | LT6660KCDC-2.5#TRMPBF.pdf | |
| LM385BLPRE3-1-2 | Shunt Voltage Reference IC ±1% 20mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) | LM385BLPRE3-1-2.pdf | |
| BP5324A | Boost Switching Regulator IC Positive, Isolation Capable Fixed 12V 1 Output 250mA (Switch) 12-SIP (8 Leads) | BP5324A.pdf | |
| LM2653MTCX-ADJ | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.5V 1 Output 1.5A 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | LM2653MTCX-ADJ.pdf |