| Manufacturer Part Number: | 1N753A_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.2V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N753A_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N753A_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 7 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N753A_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N753A_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N753A_T50A is new and unused, you can buy 1N753A_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N753A_T50A.
| HSM550GE3/TR13 | Diode Schottky 50V 5A Surface Mount DO-215AB | HSM550GE3/TR13.pdf | |
| JANTX1N4614DUR-1 | Zener Diode 1.8V 500mW ±1% Surface Mount DO-213AA | JANTX1N4614DUR-1.pdf | |
| S4035JTP | SCR 400V 35A Standard Recovery Through Hole TO-218X Isolated | S4035JTP.pdf | |
| PBSS5350X,147 | TRANS PNP 50V 3A SOT89 | PBSS5350X,147.pdf | |
| 2SC5053T100R | TRANS NPN 50V 1A SOT-89 | 2SC5053T100R.pdf | |
| MMRF1316NR1 | RF Mosfet LDMOS (Dual) 50V 100mA 230MHz 27dB 300W TO-270 WB-4 | MMRF1316NR1.pdf | |
| MCH6448-TL-H | MOSFET N-CH 20V 8A MCPH6 | MCH6448-TL-H.pdf | |
| CY22381SXI-146T | IC CLOCK GENERATOR | CY22381SXI-146T.pdf | |
| 8N4Q001KG-1127CDI | Clock Oscillator IC 25MHz, 33.3333MHz, 50MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N4Q001KG-1127CDI.pdf | |
| EFM32JG1B100F128GM32-C0 | ARM® Cortex®-M3 Jade Gecko Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 128KB (128K x 8) FLASH 32-QFN (5x5) | EFM32JG1B100F128GM32-C0.pdf | |
| DS90LV017ATMX | 1/0 Driver LVDS 8-SOIC | DS90LV017ATMX.pdf | |
| MAX3316ECUP+T | 2/2 Transceiver Full RS232 20-TSSOP | MAX3316ECUP+T.pdf | |
| TLV272IM8-13 | CMOS Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | TLV272IM8-13.pdf | |
| HA1630Q06TELL-E | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-TSSOP | HA1630Q06TELL-E.pdf | |
| ISL9212AIRZ | Battery Battery Monitor IC Lithium-Ion 12-TDFN (4x3) | ISL9212AIRZ.pdf |