| Manufacturer Part Number: | 1N754A TR |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.8V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N754A TR Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N754A TR | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Declaration of Compliance | |
| Online Catalog | 1N746A thru 1N759A Zener Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.8V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N754A TR | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N754A TR is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 1N754A TR is new and unused, you can buy 1N754A TR Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N754A TR.
| 1N971B | Zener Diode 27V 500mW ±5% Through Hole DO-7 | 1N971B.pdf | |
| IPD110N12N3GATMA1 | MOSFET N-CH 120V 75A TO252-3 | IPD110N12N3GATMA1.pdf | |
| NVMFS6B14NLT3G | MOSFET N-CH 100V 11A 5DFN | NVMFS6B14NLT3G.pdf | |
| IRLR4343 | MOSFET N-CH 55V 26A DPAK | IRLR4343.pdf | |
| AD1674JRZ | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-SOIC W | AD1674JRZ.pdf | |
| AD976ABRZ | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-SOIC W | AD976ABRZ.pdf | |
| MAX528EAG+ | 8 Bit Digital to Analog Converter 8 24-SSOP | MAX528EAG+.pdf | |
| 5CGXFC5C6U19C7N | IC FPGA 224 I/O 484UBGA | 5CGXFC5C6U19C7N.pdf | |
| LC87FBK08AU-SSOP-H | - Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 8KB (8K x 8) FLASH 24-SSOP | LC87FBK08AU-SSOP-H.pdf | |
| 74HCT4052BQ-Q100,1 | 2 Circuit IC Switch 4:1 150 Ohm 16-DHVQFN (2.5x3.5) | 74HCT4052BQ-Q100,1.pdf | |
| TLK1201AIRCPRG4 | 1/1 Transceiver Full IEEE 802.3 64-HVQFP | TLK1201AIRCPRG4.pdf | |
| SN74LVC1G126DSFR | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 6-SON (1x1) | SN74LVC1G126DSFR.pdf | |
| 74AHCT2G126DP,125 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 8-TSSOP | 74AHCT2G126DP,125.pdf | |
| A4973SB-T | Bipolar Motor Driver Power MOSFET Parallel 16-DIP | A4973SB-T.pdf | |
| LTC4365HDDB#TRMPBF | Overvoltage, Undervoltage Protection PMIC 8-DFN (3x2) | LTC4365HDDB#TRMPBF.pdf |