| Manufacturer Part Number: | 1N755A TR |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 7.5V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N755A TR Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N755A TR | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | 1N746A thru 1N759A Zener Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 7.5V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 6 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N755A TR | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N755A TR is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 1N755A TR is new and unused, you can buy 1N755A TR Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N755A TR.
| 2EZ62DE3/TR8 | Zener Diode 62V 2W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ62DE3/TR8.pdf | |
| 8N3QV01FG-0054CDI8 | VCXO IC 25MHz, 33.33MHz, 50MHz, 62.5MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-0054CDI8.pdf | |
| M2GL060T-1FCSG325 | IC FPGA 200 I/O 325FCBGA | M2GL060T-1FCSG325.pdf | |
| EP2S130F1508C4 | IC FPGA 1126 I/O 1508FBGA | EP2S130F1508C4.pdf | |
| LM3S1P51-IBZ80-C3 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 64KB (64K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S1P51-IBZ80-C3.pdf | |
| MAX3098EAESE | 0/3 Receiver RS422, RS485 16-SOIC | MAX3098EAESE.pdf | |
| CAT9554WI-GT2 | I/O Expander 8 I²C, SMBus 400kHz 16-SOIC | CAT9554WI-GT2.pdf | |
| OPA365AIDBVRG4 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | OPA365AIDBVRG4.pdf | |
| LMH6644MTX | Voltage Feedback Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | LMH6644MTX.pdf | |
| 72265LA15PFGI | IC FIFO 8KX18 LP 15NS 64QFP | 72265LA15PFGI.pdf | |
| AT27C256R-45RU | IC OTP 256KBIT 45NS 28SOIC | AT27C256R-45RU.pdf | |
| LM431CIZ/NOPB | Shunt Voltage Reference IC 37V -0.6%, +0.4% 100mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | LM431CIZ/NOPB.pdf | |
| PQ1M255M2SPQ | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 500mA SOT-89 | PQ1M255M2SPQ.pdf |