| Manufacturer Part Number: | 1PMT5930A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 16V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1PMT5930A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1PMT5930A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 16V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 3W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 12.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-216AA | |
| Supplier Device Package | DO-216AA | |
| Standard Package | 12,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1PMT5930A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1PMT5930A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1PMT5930A/TR13 is new and unused, you can buy 1PMT5930A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1PMT5930A/TR13.
| MBRF1045-E3/45 | DIODE SCHOTTKY 45V 10A ITO220AC | MBRF1045-E3/45.pdf | |
| MMBZ5265B-G3-08 | Zener Diode 62V 225mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5265B-G3-08.pdf | |
| CZRB3019-G | Zener Diode 19V 3W ±5% Surface Mount DO-214AA (SMB) | CZRB3019-G.pdf | |
| KSB744OSTU | TRANS PNP 45V 3A TO-126 | KSB744OSTU.pdf | |
| 85314AGI-11LFT | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 700MHz 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | 85314AGI-11LFT.pdf | |
| S912XHY256F0MLM | HCS12X HCS12X Microcontroller IC 16-Bit 40MHz 256KB (256K x 8) FLASH 112-LQFP (20x20) | S912XHY256F0MLM.pdf | |
| MSP430F156IPMR | MSP430 MSP430x1xx Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 24KB (24K x 8 + 256B) FLASH 64-LQFP (10x10) | MSP430F156IPMR.pdf | |
| R5F2122CKFP#U0 | R8C R8C/2x/22 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-LFQFP (7x7) | R5F2122CKFP#U0.pdf | |
| MB90F438LSPFR-GE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90435 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | MB90F438LSPFR-GE1.pdf | |
| SN75112D | 2/0 Driver 14-SOIC | SN75112D.pdf | |
| MAX31855RASA+T | IC CONV THERMOCOUPLE-DGTL 8SOIC | MAX31855RASA+T.pdf | |
| VSP2230Y | IC CCD SIGNAL PROCESSOR 48-LQFP | VSP2230Y.pdf | |
| SN74LVC1G18DRYR | Demultiplexer 1 x 1:2 6-SON (1.45x1) | SN74LVC1G18DRYR.pdf | |
| 74LV138PW/AUJ | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-TSSOP | 74LV138PW/AUJ.pdf | |
| SST39WF1602-70-4C-MAQE-T | IC FLASH 16MBIT 70NS 48WFBGA | SST39WF1602-70-4C-MAQE-T.pdf |