| Manufacturer Part Number: | 1PMT5930A/TR7 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 16V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1PMT5930A/TR7 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1PMT5930A/TR7 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 16V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 3W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 12.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-216AA | |
| Supplier Device Package | DO-216AA | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1PMT5930A/TR7 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1PMT5930A/TR7 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1PMT5930A/TR7 is new and unused, you can buy 1PMT5930A/TR7 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1PMT5930A/TR7.
| M50100THC1600 | Diode Array 3 Common Cathode Standard 1600V (1.6kV) 100A Chassis Mount Module | M50100THC1600.pdf | |
| PDS5100-13 | DIODE SCHOTTKY 100V 5A POWERDI5 | PDS5100-13.pdf | |
| SE15FGHM3/H | DIODE GEN PURP 400V 1.5A DO219AB | SE15FGHM3/H.pdf | |
| BYG10D-M3/TR | DIODE AVALANCHE 200V 1.5A | BYG10D-M3/TR.pdf | |
| B340LB-13 | Diode Schottky 40V 3A Surface Mount SMB | B340LB-13.pdf | |
| BZT52B2V7-HE3-08 | Zener Diode 2.7V 410mW ±2% Surface Mount SOD-123 | BZT52B2V7-HE3-08.pdf | |
| DTC143TSATP | TRANS PREBIAS NPN 300MW SPT | DTC143TSATP.pdf | |
| STB26NM60N | MOSFET N-CH 600V 20A D2PAK | STB26NM60N.pdf | |
| SIHP10N40D-E3 | MOSFET N-CH 400V 10A TO-220AB | SIHP10N40D-E3.pdf | |
| TAS5086DBTR | IC DGTL AUDIO PWM 6CH 38-TSSOP | TAS5086DBTR.pdf | |
| XC6SLX45T-N3CSG324I | IC FPGA 190 I/O 324CSBGA | XC6SLX45T-N3CSG324I.pdf | |
| EFM32ZG110F8-QFN24T | ARM® Cortex®-M0+ Zero Gecko Microcontroller IC 32-Bit 24MHz 8KB (8K x 8) FLASH 24-QFN (5x5) | EFM32ZG110F8-QFN24T.pdf | |
| DSPIC33EP256MC504-H/PT | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 256KB (85.5K x 24) FLASH 44-TQFP (10x10) | DSPIC33EP256MC504-H/PT.pdf | |
| AT25DL081-MHN-Y | IC FLASH 8MBIT 100MHZ 8UDFN | AT25DL081-MHN-Y.pdf | |
| AT21CS01-SSHM14-T | IC EEPROM 1KBIT 8SOIC | AT21CS01-SSHM14-T.pdf |