| Manufacturer Part Number: | 1PMT5931A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 18V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1PMT5931A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1PMT5931A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 18V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 3W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 12 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 13.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-216AA | |
| Supplier Device Package | DO-216AA | |
| Standard Package | 12,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1PMT5931A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1PMT5931A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1PMT5931A/TR13 is new and unused, you can buy 1PMT5931A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1PMT5931A/TR13.
| CDSH3-222P-G | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 80V 300mA Surface Mount SOT-523 | CDSH3-222P-G.pdf | |
| DDC316CGXGT | 16 Bit Analog to Digital Converter 16 Input 4 SAR 64-NFBGA (8x8) | DDC316CGXGT.pdf | |
| AD7892BRZ-1 | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 SAR 24-SOIC | AD7892BRZ-1.pdf | |
| AD7111KNZ | 17 Bit Digital to Analog Converter 1 16-PDIP | AD7111KNZ.pdf | |
| SN65LVDS20DRFR | Buffer, ReDriver 1 Channel 4Gbps 8-WSON (2x2) | SN65LVDS20DRFR.pdf | |
| EL2125CW-T7 | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit SOT-23-5 | EL2125CW-T7.pdf | |
| AT93C46A-10TI-2.7 | IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8TSSOP | AT93C46A-10TI-2.7.pdf | |
| XC6124C620MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6124C620MR-G.pdf | |
| LM4051BIM3X-1.2 | Shunt Voltage Reference IC ±0.2% 12mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LM4051BIM3X-1.2.pdf | |
| MC34VR500V1ES | Linear And Switching Voltage Regulator IC 9 Output Step-Down (Buck) (4), Linear (LDO) (5) 2MHz 56-VFQFN Exposed Pad | MC34VR500V1ES.pdf |