| Manufacturer Part Number: | 1PMT5932A/TR7 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 20V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1PMT5932A/TR7 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1PMT5932A/TR7 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 20V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 3W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 14 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 15.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-216AA | |
| Supplier Device Package | DO-216AA | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1PMT5932A/TR7 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1PMT5932A/TR7 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1PMT5932A/TR7 is new and unused, you can buy 1PMT5932A/TR7 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1PMT5932A/TR7.
| SS14HE3_A/I | DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO214AC | SS14HE3_A/I.pdf | |
| UB8BT-E3/8W | Diode Standard 100V 8A Surface Mount TO-263AB | UB8BT-E3/8W.pdf | |
| BYD13JGP-E3/54 | Diode Standard 600V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | BYD13JGP-E3/54.pdf | |
| IDT49FCT805SOI | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | IDT49FCT805SOI.pdf | |
| LTC2259IUJ-14#PBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 40-QFN (6x6) | LTC2259IUJ-14#PBF.pdf | |
| ADS1258IRTCR | 24 Bit Analog to Digital Converter 8, 16 Input 1 Sigma-Delta 48-VQFN Exposed Pad (7x7) | ADS1258IRTCR.pdf | |
| R5F21334CYFP#X6 | R8C R8C/3x/33C Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | R5F21334CYFP#X6.pdf | |
| MC908AP64CFBER | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 64KB (64K x 8) FLASH 44-QFP (10x10) | MC908AP64CFBER.pdf | |
| FMS6406CS | IC FILTER S-VIDEO DUAL 8SOIC | FMS6406CS.pdf | |
| SN74LS02NSRG4 | NOR Gate IC 4 Channel 14-SO | SN74LS02NSRG4.pdf | |
| 74HCT138D,653 | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-SO | 74HCT138D,653.pdf | |
| S-1172B42-E6T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.2V 1A 6-HSOP | S-1172B42-E6T1U.pdf | |
| LP38692SD-1.8 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 1A 6-WSON (3x3) | LP38692SD-1.8.pdf |