| Manufacturer Part Number: | 1PMT5936A/TR7 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 30V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1PMT5936A/TR7 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1PMT5936A/TR7 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 30V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 3W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 28 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 22.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-216AA | |
| Supplier Device Package | DO-216AA | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1PMT5936A/TR7 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1PMT5936A/TR7 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1PMT5936A/TR7 is new and unused, you can buy 1PMT5936A/TR7 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1PMT5936A/TR7.
| NSB8BTHE3_A/I | Diode Standard 100V 8A Surface Mount TO-263AB | NSB8BTHE3_A/I.pdf | |
| MBRH15035L | Diode Schottky 35V 150A Chassis Mount D-67 | MBRH15035L.pdf | |
| 8N3QV01EG-0154CDI | VCXO IC 50MHz 10-CLCC | 8N3QV01EG-0154CDI.pdf | |
| ISPLSI 5512VE-100LB388I | IC CPLD 512MC 10NS 388BGA | ISPLSI 5512VE-100LB388I.pdf | |
| PIC16LF1508-E/ML | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-QFN (4x4) | PIC16LF1508-E/ML.pdf | |
| MB90387SPMT-GS-237E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90385 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 48-LQFP (7x7) | MB90387SPMT-GS-237E1.pdf | |
| MCIMX280DVM4B | ARM926EJ-S Microprocessor IC i.MX28 1 Core, 32-Bit 454MHz | MCIMX280DVM4B.pdf | |
| AS1705 | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 10-MSOP | AS1705.pdf | |
| 723643L12PF8 | IC FIFO SYNC 1024X36 128QFP | 723643L12PF8.pdf | |
| UCC38083PWG4 | Converter Offline Push-Pull Topology 50kHz ~ 1MHz 8-TSSOP | UCC38083PWG4.pdf | |
| S-8211CAK-M5T1G | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion/Polymer SOT-23-5 | S-8211CAK-M5T1G.pdf | |
| LTC3728EG#TRPBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 28-SSOP | LTC3728EG#TRPBF.pdf | |
| LTC3548IDD#PBF | Buck, Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 2 Output 400mA, 800mA 10-WFDFN Exposed Pad | LTC3548IDD#PBF.pdf | |
| ADP2108ACBZ-1.0-R7 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1V 1 Output 600mA 5-WFBGA, WLCSP | ADP2108ACBZ-1.0-R7.pdf | |
| LTC1530CS8#PBF | - Controller, Intel Pentium® II, AMD-K6®-2 Voltage Regulator IC 1 Output 8-SOIC | LTC1530CS8#PBF.pdf |