| Manufacturer Part Number: | 1PMT5937A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 33V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1PMT5937A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1PMT5937A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 33V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 3W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 33 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 25.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-216AA | |
| Supplier Device Package | DO-216AA | |
| Standard Package | 12,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1PMT5937A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1PMT5937A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1PMT5937A/TR13 is new and unused, you can buy 1PMT5937A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1PMT5937A/TR13.
| BAT5405WE6327HTSA1 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 30V 200mA (DC) Surface Mount SC-70, SOT-323 | BAT5405WE6327HTSA1.pdf | |
| 2SCR523V1T2L | TRANS NPN 50V 0.1A VML | 2SCR523V1T2L.pdf | |
| 2N4921 | TRANS NPN 40V 1A TO225AA | 2N4921.pdf | |
| AOB11N60L | MOSFET N-CH 600V 11A TO263 | AOB11N60L.pdf | |
| MSP430G2412IN20 | MSP430 MSP430G2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-PDIP | MSP430G2412IN20.pdf | |
| SIM3U166-B-GMR | ARM® Cortex®-M3 SiM3U1xx Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | SIM3U166-B-GMR.pdf | |
| MCP2003B-H/MC | 1/1 Transceiver Half LIN 8-DFN (2x3) | MCP2003B-H/MC.pdf | |
| MAX11041ETC+T | PDA's, Portable Audio/Video, Smartphones Interface 12-TQFN (4x4) | MAX11041ETC+T.pdf | |
| AD620BRZ-R7 | Instrumentation Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | AD620BRZ-R7.pdf | |
| NCS2001SN1T1G | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 5-TSOP | NCS2001SN1T1G.pdf | |
| SN74LVTH646DBRG4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SSOP | SN74LVTH646DBRG4.pdf | |
| BQ294706DSGR | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion 8-WSON (2x2) | BQ294706DSGR.pdf | |
| S-8254AAQFT-TB-G | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion/Polymer 16-TSSOP | S-8254AAQFT-TB-G.pdf | |
| IR2235S | IC DRIVER 3-PHASE BRIDGE 28-SOIC | IR2235S.pdf | |
| SLA7075MPR | Unipolar Motor Driver Power MOSFET Parallel 23-SLA | SLA7075MPR.pdf |