| Manufacturer Part Number: | 1PMT5937A/TR7 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 33V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1PMT5937A/TR7 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1PMT5937A/TR7 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 33V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 3W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 33 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 25.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-216AA | |
| Supplier Device Package | DO-216AA | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1PMT5937A/TR7 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1PMT5937A/TR7 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1PMT5937A/TR7 is new and unused, you can buy 1PMT5937A/TR7 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1PMT5937A/TR7.
| BAT721C,215 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 200mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAT721C,215.pdf | |
| V80100PW-M3/4W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 40A Through Hole TO-3P-3 Full Pack | V80100PW-M3/4W.pdf | |
| MBRD320T4 | Diode Schottky 20V 3A Surface Mount DPAK-3 | MBRD320T4.pdf | |
| JANTX2N6250T1 | TRANS NPN 275V 10A TO-3 | JANTX2N6250T1.pdf | |
| BC369_D27Z | TRANS PNP 20V 1.5A TO-92 | BC369_D27Z.pdf | |
| SMUN2113T1G | TRANS PREBIAS PNP 230MW SC59 | SMUN2113T1G.pdf | |
| MB90025FPMT-GS-188E1 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90025FPMT-GS-188E1.pdf | |
| TS321IDBVRE4 | General Purpose Amplifier 1 Circuit SOT-23-5 | TS321IDBVRE4.pdf | |
| 74AUP1G32FW4-7 | OR Gate IC 1 Channel 6-X2DFN (1x1) | 74AUP1G32FW4-7.pdf | |
| 74LVC132APW-Q100J | NAND Gate IC 4 Channel Schmitt Trigger 14-TSSOP | 74LVC132APW-Q100J.pdf | |
| MC74HC14AF | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger SOEIAJ-14 | MC74HC14AF.pdf | |
| VIPER17HD | Converter Offline Flyback Topology 115kHz 16-SO | VIPER17HD.pdf | |
| MAX6323CUT29+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-6 | MAX6323CUT29+T.pdf | |
| LM4132AMF-2.5/NOPB | Series Voltage Reference IC ±0.05% 20mA SC-74A, SOT-753 | LM4132AMF-2.5/NOPB.pdf | |
| TPS73025DBVRG4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 200mA SOT-23-5 | TPS73025DBVRG4.pdf |