| Manufacturer Part Number: | 1PMT5938A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 36V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1PMT5938A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1PMT5938A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 36V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 3W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 38 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 27.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-216AA | |
| Supplier Device Package | DO-216AA | |
| Standard Package | 12,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1PMT5938A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1PMT5938A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1PMT5938A/TR13 is new and unused, you can buy 1PMT5938A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1PMT5938A/TR13.
| NSR05F30QNXT5G | DIODE SCHOTTKY 30V 500MA 2DSN | NSR05F30QNXT5G.pdf | |
| AZ23B39-HE3-08 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 39V 300mW ±2% SOT-23 | AZ23B39-HE3-08.pdf | |
| BZV85-C18,113 | Zener Diode 18V 1.3W ±5% Through Hole DO-204AL | BZV85-C18,113.pdf | |
| BUK9907-40ATC,127 | MOSFET N-CH 40V 75A TO220AB | BUK9907-40ATC,127.pdf | |
| IXGH25N120A | IGBT 1200V 50A 200W Through Hole TO-247AD (IXGH) | IXGH25N120A.pdf | |
| M1020-13-155.5200 | IC PLL JITTER ATTENUATOR 36CLCC | M1020-13-155.5200.pdf | |
| Z8F082APB020SG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH | Z8F082APB020SG.pdf | |
| ADM213EARUZ | 4/5 Transceiver Full RS232 28-TSSOP | ADM213EARUZ.pdf | |
| LMP8278QMME/NOPB | Current Sense Amplifier 1 Circuit 8-VSSOP | LMP8278QMME/NOPB.pdf | |
| NLVVHC1G14DFT1G | Inverter IC 1 Channel Schmitt Trigger SC-88A (SC-70-5 / SOT-353) | NLVVHC1G14DFT1G.pdf | |
| SN74145NSRE4 | Decoder 1 x 4:10 16-SO | SN74145NSRE4.pdf | |
| CY62256LL-70SNXI | IC SRAM 256KBIT 70NS 28SOIC | CY62256LL-70SNXI.pdf | |
| CY7C1315TV18-250BZC | IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA | CY7C1315TV18-250BZC.pdf | |
| XC6122D741ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122D741ER-G.pdf | |
| S-80926CLPF-G6WTFG | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SNT-4A | S-80926CLPF-G6WTFG.pdf |