| Manufacturer Part Number: | 1PMT5938A/TR7 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 36V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1PMT5938A/TR7 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1PMT5938A/TR7 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 36V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 3W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 38 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 27.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-216AA | |
| Supplier Device Package | DO-216AA | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1PMT5938A/TR7 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1PMT5938A/TR7 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1PMT5938A/TR7 is new and unused, you can buy 1PMT5938A/TR7 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1PMT5938A/TR7.
| CLA50E1200TC-TRL | SCR 1200V 79A Standard Recovery Surface Mount TO-268AA | CLA50E1200TC-TRL.pdf | |
| 8N3DV85AC-0060CDI8 | VCXO IC 622.08MHz, 622.08MHz 6-CLCC | 8N3DV85AC-0060CDI8.pdf | |
| 8N3DV85BC-0134CDI | VCXO IC 100MHz, 156.25MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0134CDI.pdf | |
| DS1500Y | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 256B Parallel 32-DIP Module (0.600", 15.24mm) | DS1500Y.pdf | |
| AD5668BCBZ-1-RL7 | 16 Bit Digital to Analog Converter 8 16-WLCSP (2.61x2.61) | AD5668BCBZ-1-RL7.pdf | |
| PIC24HJ128GP502-E/SP | PIC PIC® 24H Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (43K x 24) FLASH 28-SPDIP | PIC24HJ128GP502-E/SP.pdf | |
| MB90022PF-GS-330E1 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 100QFP | MB90022PF-GS-330E1.pdf | |
| MPC8313ZQAFF | PowerPC e300c3 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 333MHz 516-TEPBGA (27x27) | MPC8313ZQAFF.pdf | |
| W83627EHG-UB5885Z03 AH-H VERSION | PC's, PDA's Interface | W83627EHG-UB5885Z03 AH-H VERSION.pdf | |
| DS2764AE+T&R | Battery Battery Monitor IC Lithium-Ion 16-TSSOP | DS2764AE+T&R.pdf | |
| ADM1073ARUZ | Hot Swap Controller 1 Channel -48V 14-TSSOP | ADM1073ARUZ.pdf | |
| LTC2916CDDB-1#TRMPBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-DFN (3x2) | LTC2916CDDB-1#TRMPBF.pdf | |
| ZR431C01 | Shunt Voltage Reference IC 20V ±1% 100mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | ZR431C01.pdf | |
| MAX16962SAUEA/V+ | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 4A 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | MAX16962SAUEA/V+.pdf | |
| LP2982AIM5-3.3/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 50mA SOT-23-5 | LP2982AIM5-3.3/NOPB.pdf |