| Manufacturer Part Number: | 1PMT5939A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 39V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1PMT5939A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1PMT5939A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 39V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 3W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 45 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 29.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-216AA | |
| Supplier Device Package | DO-216AA | |
| Standard Package | 12,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1PMT5939A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1PMT5939A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1PMT5939A/TR13 is new and unused, you can buy 1PMT5939A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1PMT5939A/TR13.
| PM25CL1A120 | Power Driver Module IGBT 3 Phase 1200V 25A Module | PM25CL1A120.pdf | |
| AD5243BRMZ2.5-RL7 | Digital Potentiometer 2.5k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 10-MSOP | AD5243BRMZ2.5-RL7.pdf | |
| DAC8831ICRGYR | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 14-VQFN (3.5x3.5) | DAC8831ICRGYR.pdf | |
| MCP6L02T-E/SN | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | MCP6L02T-E/SN.pdf | |
| MAX5165LCCM+T | Sample and Hold Amplifier 32 Circuit 48-LQFP/48-TQFP (7x7) | MAX5165LCCM+T.pdf | |
| CD4086BNSRG4 | AND/OR/INVERT Gate Configurable 1 Circuit 8 Input (2, 2, 2, 2) Input 14-SO | CD4086BNSRG4.pdf | |
| 74LVQ157SC | Multiplexer 4 x 2:1 16-SOIC | 74LVQ157SC.pdf | |
| MT46H64M32LFCX-6 WT:B | IC LPDDR SDRAM 2GBIT VFBGA | MT46H64M32LFCX-6 WT:B.pdf | |
| MP1499GD-P | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.807V 1 Output 5A 10-VFDFN | MP1499GD-P.pdf | |
| LM2576-12WT | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 3A TO-220-5 | LM2576-12WT.pdf | |
| RT9161-33GX | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 300mA SOT-89-3 | RT9161-33GX.pdf | |
| LT3065IDD-5#TRPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 500mA 10-DFN (3x3) | LT3065IDD-5#TRPBF.pdf | |
| CS5201-1GT3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.25 V ~ 5.5 V 1A TO-220AB | CS5201-1GT3.pdf |