| Manufacturer Part Number: | 1PMT5939A/TR7 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 39V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1PMT5939A/TR7 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1PMT5939A/TR7 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 39V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 3W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 45 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 29.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-216AA | |
| Supplier Device Package | DO-216AA | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1PMT5939A/TR7 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1PMT5939A/TR7 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1PMT5939A/TR7 is new and unused, you can buy 1PMT5939A/TR7 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1PMT5939A/TR7.
| S1J | DIODE GEN PURP 600V 1A SMA | S1J.pdf | |
| JANTX2N5151 | TRANS PNP 80V 2A TO-39 | JANTX2N5151.pdf | |
| BUK9604-40A,118 | MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK | BUK9604-40A,118.pdf | |
| DS1248Y-70IND | Real Time Clock (RTC) IC Phantom Time Chip 128KB Parallel 32-DIP Module (0.600", 15.24mm) | DS1248Y-70IND.pdf | |
| LTC2365ITS8#TRPBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR TSOT-23-8 | LTC2365ITS8#TRPBF.pdf | |
| EPM7256AEFC256-5 | IC CPLD 256MC 5.5NS 256FBGA | EPM7256AEFC256-5.pdf | |
| Z8937320VSG | DSP 20MHZ 68-PLCC | Z8937320VSG.pdf | |
| MAX3232ECPWG4 | 2/2 Transceiver Full RS232 16-TSSOP | MAX3232ECPWG4.pdf | |
| LT1809IS8#TRPBF | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | LT1809IS8#TRPBF.pdf | |
| AT21CS01-SSHM10-T | IC EEPROM 1KBIT 8SOIC | AT21CS01-SSHM10-T.pdf | |
| NCV7728DPR2G | IC DRIVER HALF BRIDGE HEX 24SSOP | NCV7728DPR2G.pdf | |
| IXDE509D1 | IC GATE DRIVER 9A 6-DFN | IXDE509D1.pdf |