| Manufacturer Part Number: | 1PMT5941A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 47V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1PMT5941A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1PMT5941A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 47V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 3W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 67 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 35.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-216AA | |
| Supplier Device Package | DO-216AA | |
| Standard Package | 12,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1PMT5941A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1PMT5941A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1PMT5941A/TR13 is new and unused, you can buy 1PMT5941A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1PMT5941A/TR13.
| MBRB10H100CT/31 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 5A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | MBRB10H100CT/31.pdf | |
| AO4354 | MOSFET N-CH 30V 23A 8SOIC | AO4354.pdf | |
| IRFR3708TRR | MOSFET N-CH 30V 61A DPAK | IRFR3708TRR.pdf | |
| IRLR3714TRL | MOSFET N-CH 20V 36A DPAK | IRLR3714TRL.pdf | |
| 8N3Q001KG-2177CDI | Clock Oscillator IC 1124MHz, 1152MHz, 1128MHz, 1130MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-2177CDI.pdf | |
| XCKU040-2FBVA676E | IC FPGA 312 I/O 676FCBGA | XCKU040-2FBVA676E.pdf | |
| M1A3P250-PQ208 | IC FPGA 151 I/O 208QFP | M1A3P250-PQ208.pdf | |
| MB90022PF-GS-458E1 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 100QFP | MB90022PF-GS-458E1.pdf | |
| PIC16LC56AT-04I/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 1.5KB (1K x 12) OTP 18-SOIC | PIC16LC56AT-04I/SO.pdf | |
| LT6200CS8#TRPBF | Buffer Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | LT6200CS8#TRPBF.pdf | |
| CY7C131-55NXCT | IC SRAM 8KBIT 55NS 52QFP | CY7C131-55NXCT.pdf | |
| S-80823CNUA-B8IT2G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-89-3 | S-80823CNUA-B8IT2G.pdf | |
| MAX6307UK39D3-T | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel SOT-23-5 | MAX6307UK39D3-T.pdf | |
| ZRT025GC2TA | Shunt Voltage Reference IC ±2% 75mA TO-261-4, TO-261AA | ZRT025GC2TA.pdf | |
| AP1530SG-13 | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 3A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | AP1530SG-13.pdf |