| Manufacturer Part Number: | 1PMT5942A/TR7 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 51V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1PMT5942A/TR7 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1PMT5942A/TR7 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 51V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 3W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 70 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 38.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-216AA | |
| Supplier Device Package | DO-216AA | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1PMT5942A/TR7 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1PMT5942A/TR7 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1PMT5942A/TR7 is new and unused, you can buy 1PMT5942A/TR7 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1PMT5942A/TR7.
| B240AQ-13-F | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SMA | B240AQ-13-F.pdf | |
| SMAZ5939B-E3/61 | Zener Diode 39V 500mW ±5% Surface Mount DO-214AC | SMAZ5939B-E3/61.pdf | |
| 3EZ4.3D10/TR12 | Zener Diode 4.3V 3W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ4.3D10/TR12.pdf | |
| JANTX1N3042C-1 | Zener Diode 82V 1W ±2% Through Hole DO-41 | JANTX1N3042C-1.pdf | |
| APTMC120AM16CD3AG | MOSFET 2N-CH 1200V 131A D3 | APTMC120AM16CD3AG.pdf | |
| DMP4015SK3Q-13 | MOSFET P-CH 40V 14A TO252 DPAK | DMP4015SK3Q-13.pdf | |
| SI7113DN-T1-E3 | MOSFET P-CH 100V 13.2A 1212-8 | SI7113DN-T1-E3.pdf | |
| IRF640STRL | MOSFET N-CH 200V 18A D2PAK | IRF640STRL.pdf | |
| W83116WG-BW | Clock/Frequency Generator IC 56-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) | W83116WG-BW.pdf | |
| HMC832LP6GE | IC PLL FRACTIONAL-N VCO 40SMD | HMC832LP6GE.pdf | |
| 5V49EE901NLGI8 | IC PLL CLK GEN 200MHZ 32VFQFN | 5V49EE901NLGI8.pdf | |
| 8N4SV76EC-0021CDI8 | VCXO IC 164.3555MHz 6-CLCC | 8N4SV76EC-0021CDI8.pdf | |
| 8N4SV75KC-0073CDI | VCXO IC 312.5MHz 6-CLCC | 8N4SV75KC-0073CDI.pdf | |
| 8N3Q001KG-1054CDI8 | Clock Oscillator IC 25MHz, 33.33MHz, 50MHz, 62.5MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-1054CDI8.pdf | |
| 8N3QV01LG-1018CDI8 | VCXO IC 212.5MHz, 250MHz, 300MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-1018CDI8.pdf |