| Manufacturer Part Number: | 1PMT5944A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 62V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1PMT5944A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1PMT5944A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 62V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 3W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 100 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 47.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-216AA | |
| Supplier Device Package | DO-216AA | |
| Standard Package | 12,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1PMT5944A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1PMT5944A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1PMT5944A/TR13 is new and unused, you can buy 1PMT5944A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1PMT5944A/TR13.
| CZRU52C4V3-HF | Zener Diode 4.3V 150mW ±5% Surface Mount 0603/SOD-523F | CZRU52C4V3-HF.pdf | |
| 2EZ75D/TR8 | Zener Diode 75V 2W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ75D/TR8.pdf | |
| IRL8113PBF | MOSFET N-CH 30V 105A TO-220AB | IRL8113PBF.pdf | |
| MAX501BEWG | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 24-SOIC W | MAX501BEWG.pdf | |
| AD7547JN | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 24-PDIP | AD7547JN.pdf | |
| MAX399EEE+ | 2 Circuit IC Switch 4:1 100 Ohm 16-QSOP | MAX399EEE+.pdf | |
| LT1722IS5#TRPBF | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit TSOT-23-5 | LT1722IS5#TRPBF.pdf | |
| 74LVC162244ADL,112 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | 74LVC162244ADL,112.pdf | |
| 72V241L20J8 | IC FIFO SYNC 4KX9 20NS 32PLCC | 72V241L20J8.pdf | |
| MC100E163FN | Multiplexer 1 x 8:1 28-PLCC (11.51x11.51) | MC100E163FN.pdf | |
| 70V05S35J8 | IC SRAM 64KBIT 35NS 68PLCC | 70V05S35J8.pdf | |
| IDT71V3559SA75BG | IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 119BGA | IDT71V3559SA75BG.pdf | |
| TLV71210DSER | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1V 300mA 6-WSON (1.5x1.5) | TLV71210DSER.pdf | |
| NCP692MN50T2G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 1A 6-DFN (3x3) | NCP692MN50T2G.pdf | |
| NCV4276DS50G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 400mA D2PAK-5 | NCV4276DS50G.pdf |