| Manufacturer Part Number: | 1PMT5945A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 68V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1PMT5945A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1PMT5945A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 68V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 3W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 120 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 51.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-216AA | |
| Supplier Device Package | DO-216AA | |
| Standard Package | 12,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1PMT5945A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1PMT5945A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1PMT5945A/TR13 is new and unused, you can buy 1PMT5945A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1PMT5945A/TR13.
| SRP300C-E3/54 | Diode Standard 150V 3A Through Hole DO-201AD | SRP300C-E3/54.pdf | |
| CZRSC55C5V6-G | Zener Diode 5.6V 500mW ±5% Surface Mount 0805 | CZRSC55C5V6-G.pdf | |
| BC857CE6327HTSA1 | TRANS PNP 45V 0.1A SOT-23 | BC857CE6327HTSA1.pdf | |
| STP45NF3LL | MOSFET N-CH 30V 45A TO-220 | STP45NF3LL.pdf | |
| 86004BGLFT | IC CLK BUFFER ZD 1:4 16-TSSOP | 86004BGLFT.pdf | |
| 8N3Q001KG-0107CDI | Clock Oscillator IC 187.5MHz, 150MHz, 300MHz, 300MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-0107CDI.pdf | |
| LFE2-20E-5F484C | IC FPGA 331 I/O 484FBGA | LFE2-20E-5F484C.pdf | |
| MK22FX512VLQ12 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K20 Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | MK22FX512VLQ12.pdf | |
| LM3S9792-IBZ80-C3 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S9792-IBZ80-C3.pdf | |
| MAX213CWI+ | 4/5 Transceiver Full RS232 28-SOIC W | MAX213CWI+.pdf | |
| SN74ABT3614-15PQ | IC SYNC FIFO MEM 64X36X2 132-QFP | SN74ABT3614-15PQ.pdf | |
| SY10ELT20VZG | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 1 Channel 8-SOIC | SY10ELT20VZG.pdf | |
| MT47H64M16HR-25E XIT:H TR | IC DDR2 SDRAM 1GBIT 2.5NS FBGA | MT47H64M16HR-25E XIT:H TR.pdf | |
| ISL6612CBZ | IC DRVR MOSF SYNC BUCK OTP 8SOIC | ISL6612CBZ.pdf | |
| ATA6823C-PHQW | Motor Driver Power MOSFET LIN, PWM 32-QFN (7x7) | ATA6823C-PHQW.pdf |